Johannes Brahms'ın 'Opus 77 Keman Konçertosu' adlı eserinin keman çalma teknikleri ve çalışma yöntemleri açısından incelenmesi
A study of Johannes Brahms' 'Opus 77 Violin Concerto' in terms of violin technique and practice methods
- Tez No: 684299
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MURAT KÜÇÜKEBE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Johannes Brahms'ın Opus 77 keman konçertosu ilk seslendirilişinden bu yana teknik ve müzikal ifadeye ilişkin zenginliğiyle her zaman önemli bir yere sahip olmuştur. Keman repertuvarının en çok seslendirilen ve önem gören eserlerinden biri olarak söz konusu eser, keman bölümü öğrencileri açısından daima teknik seviyeyi zorlayan ve öğrencilerin kendilerini geliştirmelerine aracılık eden bir eser olarak kabul edilmiştir. Ne var ki söz konusu eseri keman çalım tekniği bakımından ele alan ve çalışma yöntemlerine yönelik öneriler ortaya koyan bir inceleme henüz ortaya konulmamıştır. Bu çalışma adı geçen eseri seslendirmeyi ya da öğretmeyi hedefleyen kişilere yardımcı olarak keman eğitimine lisansüstü düzeyde bir katkı sunmayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Johannes Brahms' Opus 77 Violin Concerto has always had an important significant with its technicality and richness in musical expression since its first ever performance. Being one of most performed and sought-after pieces of violin repertoire, the work has been widely accepted from the point of view of students as a technical challenge and a ladder for musical progress. However, there has been no study examining the work in terms of violin technique or providing suggestions of practice methods. This study aims to contribute to the violin education in a post-graduate level as a help to those who desire to perform or teach the aforementioned work.