İletken geçirgen oksit içermeyen mavi organik ışık yayan diyotlarda grafen oksitin etkilerinin araştırılması
Investigating the effects of graphene oxide on transparent conductive oxide free blue organic light emitting diodes
- Tez No: 479593
- Danışmanlar: PROF. DR. CANAN VARLIKLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Fizik ve Fizik Mühendisliği, Kimya, Energy, Physics and Physics Engineering, Chemistry
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güneş Enerjisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu tez çalışmasında, grafen oksit (GO), modifiye grafen oksit (mGO) ve indirgenmiş grafen oksit (iGO) katkılandırılmış poly(3,4-ethylenedioxythiophene)-poly(styrenesulfonate) (PEDOT:PSS) [PH1000] kompozit filmleri Anot/ PEDOT:PSS[Al4083] /ADS231BE /Cs2CO3 /Al yapısındaki bir organik ışık yayan diyot'da (OLED) anot olarak kullanılmıştır. Bu aygıtın aktif katmanında, mavi emisyona sahip olan polihedral oligomerik silseskuioksan (POSS) grubu takılmış poli[9,9-di-(2-etilhekzil)-fluorenil-2,7-diil](ADS231BE) polimeri kullanılmıştır. OLED'lerin yapımı ve karakterizasyonları öncesinde, elde edilen kompozit filmlerin elektriksel, optik ve morfolojik özellikleri incelenmiştir. En yüksek verim değerleri, iGO katkılandırılmış PH1000'in kullanıldığı OLED'ten elde edilmiştir. Anot olarak ITO nun kullanıldığı OLED'e göre ışık güç, parıltı ve dış kuantum verimlerinde sırasıyla, 1.6, 2.6 ve 2.15 katlık artışlar elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, graphene oxide (GO), modified graphene oxide (mGO) and reduced graphene oxide (rGO) doped poly(3,4-ethylenedioxythiophene)-poly(styrenesulfonate) (PEDOT:PSS) [PH1000] composite films were prepared and they were used as anode in an organic light emitting diode (OLED) structure of Anode/ PEDOT:PSS[Al4083] /ADS231BE /Cs2CO3 /Al. Poly[9,9-di-(2-ethylhexyl)-fluorenyl-2,7-diyl] end-capped with POSS blue emitter was used as emission layer in this device. Electrical, optical and morphological properties of the composite films were studied before the fabrication and characterization of OLEDs. The best efficiencies were obtained from the OLEDs which contain PH1000 doped with rGO. Compared to the OLED using ITO as an anode, 1.6, 2.6 and 2.15 fold increases in power, luminance and external quantum efficiencies were obtained, respectively.