Geomembrane-sand interface friction
Geomembran ve kum arasındaki yüzey sürtünmesi
  1. Tez No: 68431
  2. Yazar: MİZYAL İZGİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YILDIZ WASTİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 200
Özet
oz GEOMEMBRAN VE KUM ARASINDAKİ YÜZEY SÜRTÜNMESİ İzgin, Mizyal Yüksek Lisans, İnşaat Mühendisliği Bölümü Tez Yöneticisi: Prof Dr. Yıldız Wasti Temmuz 1997, 171 sayfa Geosentetiklerin eğik düzlemlere yerleştirildiği, kanal kaplaması ya da çöp atık sahaları gibi geoteknik uygulamalarda, geosentetiklerle zemin türleri veya geosentetiklerin birbirleri arasındaki yüzey kesme özellikleri önemli bir konudur. Eğik düzlem ya da kalkan masa deneylerinin, özellikle dikey yüklerin çok düşük olduğu durumlarda gerçek koşullara yakın deney koşullan sağladığına inanılmaktadır. Mevcut deneysel çalışmada, geomembran ve kum arasındaki yüzey sürtünme açısı özel olarak geliştirilen bir eğik düzlem test cihazı yardımıyla ölçülmüştür. Deneylerde, dane boyu ve dağılımı açısından yalan olmakla birlikte, dane yuvarlaklığı oldukça farklı iki çeşit kum ile düz ve pürüzlü membranlar kullanılmış ve dikey gerilme aralığı yaklaşık 5-50 kPa olarak tutulmuştur. Karşılaştırma için direkt kesme deneyleri de kullanılmıştır.Her iki zemin tipinde de, pürüzlü membramn düz membrana göre açık bir şekilde daha yüksek sürtünme açıları verdiği gözlenmiştir. Ayrıca kırma taş üzerinde yapılan deneylerde de, yuvarlak daneli Ottawa kumundan daha yüksek sürtünme açıları elde edilmiştir. Anahtar Kelimeler :Eğik Düzlem Deneyi, Kalkan Masa Deneyi, Direkt Kesme Deneyi, Geomembran, Sürtünme Açısı VI
Özet (Çeviri)
ABSTRACT GEOMEMBRANE - SAND INTERFACE FRICTION İzgin, Mizyal M.S., Department of Civil Engineering Supervisor: Prof. Dr. Yıldız Wasti July 1997, 171 pages in geotechnical applications such as the lining of canals ör waste containments where geosynthetics are placed on inclined surfaces, the correct assessment of the interface shear properties between the geosynthetics and soils ör between difTerent kinds of geosyhtetics becomes an important issue. Inclined board ör tilting table tests are believed to create test conditions that are close to real conditions, particuarly where normal stressese are very low. in the present experimental study, the interface friction angle between geomembrane and granular soil was measured using a specially constructed inclined board test apparatus. Two granular soils of comparable gradation but of quite contrasting partide roundness and geomembranes with smooth and rough (textured) surfaces were used in the experiments in the normal stress range of approximately 5 to 50 kPa. Direct shear box tests were also carried out for comparison. İÜIt has been found that the rough geomembranes performaed better thn the smooth geomembranes on both types of soils. In additon, the tests conducted on crushed stone revealed higher interface friction angles than Ottawa Sand with rounded particles. Key Words : Inclined Board test, Tilting Board Test, Direct Shear Box Tests, Geomembrane, Friction Angle IV