Sürekli kesirler ve bazı diofant denklemlerin çözümleri
Continuous fractions and some diophant equations solutions
- Tez No: 684319
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT ALAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Matematik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Bu çalışmada Sürekli Kesirlerin teorisi ve uygulamaları üzerinde durulmuştur. Birinci bölümde literatür incelemesi ve tezin amacı belirtilmiştir. İkinci bölümde Sonlu,Sonsuz ve Periyodik Sürekli Kesirlerin ifade edilişleri ve yakınsaklarının bulunuşu gösterilip,uygulamalarla desteklenmiştir.Üçüncü bölümde sürekli kesirler yardımıyla pell denklemlerinin çözümü anlatılmıştır.Son bölümde ise x^2-5y^2=-11^t denkleminin çözümleri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the theory and applications of Continuous Fractions are emphasized. In the first part, the literature review and the purpose of the thesis are stated. In the second chapter, the expressions of finite, infinite and periodic continuous fractions and their convergence are shown and supported with applications. In the third chapter, the solution of pell equations with the help of continuous fractions is explained. In the last chapter, the solutions of the equation x ^ 2-5y ^ 2 = -11 ^ t are examined.