Genç kadın ve erkeklerin gebelik öncesi doğum korkusu düzeylerinin belirlenmesi ve karşılaştırılması
Determination and comparison of the pregnancy fear of birth of young women and men
  1. Tez No: 684357
  2. Yazar: NEDA BEYGMOHAMMADIGHAREHSAGHGHAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYLA KANBUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ebelik, Midwifery
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
Amaç: Bu araştırma gelecekte çocuk sahibi olmayı düşünen genç kadın ve erkeklerin gebelik öncesi doğum korkusu düzeylerinin belirlenmesi ve karşılaştırılması amacıyla yapıldı. Materyal ve Metot: Tanımlayıcı tipteki araştırma, 17 Şubat-30 Mart 2020 tarihleri arasında Atatürk Üniversitesi Veteriner Fakültesi, Mühendislik Fakültesi ve Edebiyat Fakültesi'nde eğitim gören araştırma kriterlerini karşılayan ve gönüllü olan 600 (301 kız, 299 erkek) öğrenci ile yürütüldü. Verilerin toplanmasında; anket formu ve gebelik öncesi doğum korkusu ölçeği kullanıldı. Bulgular: Gençlerin gebelik öncesi doğum korkusu puan ortalamaları kadınlarda 36.89±9.26, erkeklerde 31.50±7.26'dır.
Özet (Çeviri)
Purpose: This study was conducted to determine and compare the levels of fear of childbirth before pregnancy in young women and men who are considering having a child in the future. Materials and Methods: The descriptive study was carried out at Ataturk University Faculty of Veterinary Medicine, Faculty of Engineering with 600 (301 female, 299 male) students who volunteered between 17 February and 30 March 2020. Data collection; questionnaire form and pre-pregnancy birth fear scale were used. Results: The mean pre-pregnancy fear of childbirth scores of young people were 36.89±9.26 in women and 31.50±7.26 in men.