Gençlerde gebelik öncesi doğum korkusu ve etkileyen risk faktörlerinin incelenmesi
Investigation of pre-pregnancy fear of childbirth and it's affecting risk factors in youth
  1. Tez No: 805840
  2. Yazar: SELİME SEVDE KAYMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DEMET AKTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Araştırma gençlerde gebelik öncesi doğum korkusu ve etkileyen risk faktörlerinin incelenmesi amacıyla tanımlayıcı tipte yapılmıştır. Araştırmanın evrenini, Çankırı Karatekin Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi'nde öğrenim gören 1368 genç kadın, 353 genç erkek olmak üzere toplamda 1721 kişi oluşturmuştur. Araştırmanın örneklemini dahil edilme kriterlerine uygun olan 326 kişi oluşturmuştur. Araştırma Nisan 2022-Haziran 2022 tarihleri arasında gerçekleştirilmiştir. Verilerin toplanmasında, tanıtıcı bilgileri içeren Veri Toplama Formu, Kadın Gebelik Öncesi Doğum Korkusu Ölçeği (KGÖ-DKÖ) ve Erkek Gebelik Öncesi Doğum Korkusu Ölçeği (EGÖ-DKÖ) kullanılmıştır. Araştırma kapsamında toplanan verilerin analizinde kategorik değişkenler için frekans analizi (sayı, yüzde, ortalama), sayısal değişkenler için ise tanımlayıcı istatistikler (ortalama, standart sapma) analizler kullanılmıştır. Çalışmaya katılan genç kadınların Kadın Gebelik Öncesi Doğum Korkusu Ölçeği'nden aldıkları toplam puan ortalamaları 37,86±11,03'dır. Çalışmaya katılan genç erkeklerin Erkek Gebelik Öncesi Doğum Korkusu Ölçeği'nden aldıkları toplam puan ortalamaları 35,54±10,03'dür.
Özet (Çeviri)
The research was conducted in a protective type to examine prenatal birth fear and risk factors in young people. The population of the research consisted of a total of 1721 people, 1368 young women, and 353 young men, studying at the Faculty of Health Sciences of Çankırı Karatekin University. The sample of the study consisted of 326 people who met the inclusion criteria. The research was carried out between April 2022 and June 2022. Data Collection Forms including introductory information, the Female Pregnancy Fear of Birth Scale (KGÖ-DKÖ) and Male Pre-pregnancy Fear of Birth Scale (EGÖ-DKÖ) were used to collect data. In the analysis of the data collected within the scope of the research, frequency analysis (number, percentage, mean) was used for categorical variables, and descriptive statistics (mean, standard deviation) analyses were used for numerical variables. The mean score of the young women participating in the study from the Fear of Pregnancy Pregnancy Scale was 37.86±11.03. The total mean score of the young men participating in the study from the Male Pre-Pregnancy Fear of Birth Scale was 35.54±10.03.