Karbon nanotüp takviyeli kompozit mikro kirişlerin burkulma analizi
Buckling analysis of carbon nanotube-reinforced composite microbeams
- Tez No: 684383
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BEKİR AKGÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu tezde, karbon nanotüp takviyeli kompozit (KNTTK) mikro kirişlerin boyut etkili burkulma davranışları incelenmiştir. KNTTK kirişlerinin malzeme özellikleri karışım kuralı kullanılarak formüle edilmiştir. Yönetici diferansiyel denklemler değiştirilmiş şekil değiştirme değişimi teorisi ve çeşitli kayma deformasyonlu kiriş teorilerine dayalı olarak minimum toplam potansiyel enerji ilkesi yardımıyla elde edilmiştir. Basit mesnetli KNTTK mikro kirişlerin çözümü için Navier çözüm yöntemi kullanılmıştır. Bu çalışmada sağlanan matematiksel modeller, literatürdeki bazı mevcut sonuçlarla karşılaştırılarak sayısal olarak doğrulanmıştır. Boyut ölçek parametresinin, açıklık/derinlik oranı, KNT hacim oranının, kayma deformasyonunun ve takviye modelinin kritik burkulma yükü değerleri üzerindeki etkileri araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, buckling behavior of carbon nanotube-reinforced composite (CNTRC) microbeams with size effect is investigated. The material properties of CNTRC beams are formulated using the rule of mixture. The governing differential equations are derived based on modified strain gradient theory and various shear deformable beam theories with the help of minimum total potential energy principle. Navier solution method is used for the solution of simply supported CNTRC microbeams. The mathematical models provided in this study have been numerically verified by comparing them with some available results in the literature. The effects of length scale parameter, span/depth ratio, volume fraction of CNT, shear deformation, and patterns of reinforcement on the critical buckling loads are investigated.