Peyzaj tasarımında biyomimikri uygulamaları: Antalya Düzlerçamı Mesire Alanı örneği
Biomimicry applications in landscape design: Antalya Duzlercami Promenade Area example
- Tez No: 684382
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET BENLİAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Değişen yaşam biçimleri, artan nüfus, kaynak değerlerinin korunması ve bozulan çevre koşularına uyum sağlama problemleriyle karşı karşıya kalınan bu yüzyılda, peyzaj tasarımlarında sürdürülebilirlik ve çevresel koruma politikaları çok önemli bir yer teşkil etmektedir. Bu nedenle peyzaj projelerinde sürdürülebilirlik, tasarım ve planlama aşamalarında birçok yaklaşım biçiminin kullanılmasında itici bir güç olmuştur. Bu tasarım yaklaşımlarından biri olan biyomimikri, doğayı ilham kaynağı olarak kullanmak, sürdürülebilir çözümler üretmek için biyolojik formların, süreçlerin ve sistemlerin işlevsel temelini taklit etmek demektir. Bu çalışma kapsamında daha önce iki kez peyzaj tasarımı yapılmış olan Düzlerçamı Mesire Alanı için yapılan analiz çalışmaları sonucu alanın zayıf noktaları belirlenerek biyologlar ile görüşülmüş ve biyomimikri yaklaşımı ile bir peyzaj tasarımı çalışması hazırlanmıştır. Çalışmada yapılan peyzaj tasarım uygulamaları, bir anket düzenlenerek 400 katılımcının görüşlerine sunulmuş ve sonuçlar değerlendirilmiştir. Anket verileri kapsamında frekans, yüzde, Cronbach Alpha, Ki-Kare, KR-20, Fisher Kesin Olasılık analizleri yapılmıştır. Bu analiz sonuçlarına göre yapılmış olan biyomimikri temelli tasarım önerileri anket katılımcılarından minimum %80,8 maksimum 91,3 olacak şekilde kabul görmüştür. Bu sonuç biyomimikri temelli yapılan peyzaj tasarımının kullanıcılar tarafından tercih edilebileceği şeklinde yorumlanabilir.
Özet (Çeviri)
Sustainability and environmental protection policies have a vital place in landscape designs in this century, which is faced with problems such as changing lifestyles, increasing population, protecting resource values, and adapting to deteriorating environmental conditions. There, sustainability in landscape projects has been a planning stage. Biomimicry, which is one of these design approaches means using the nature as a source of inspiration and imitation the functional basis of biological forms, processes, and systems in order to produce sustainable solutions. Within the scope of this study, the result of the analysis Studies of Düzlerçamı Recreation Area, where landscape design was made twice before, the weak points of the area were determined and biologist were interviewed, and a landscape design study was prepared with the biomimicry approach Landscape design applications made in the study were presented to the views of 400 participants by conducting a survey and the results were evaluated. Frequency, percentage, Cronbach Alpha, Chi-Square, KR-20, Fisher Exact Probability analyses were performed within the scope of the survey data. Based on the results of this analysis, biomimicry-based design proposals were accepted by the survey participants as a minimum of 80.8% and a maximum of 91.3%. This result can be interpreted that the landscape design based on biomimicry can be preferred by the users.