Ebelik öğrencilerinin doğum ağrısının yönetiminde kullanılan nonfarmakolojik yöntemlere ilişkin bilgi tutum davranışları
Knowledge, attitude and behaviors of midwifery students related to nonpharmacological methods used in the management of labor painstudent's
  1. Tez No: 497462
  2. Yazar: AYFER ARSLAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GAMZE TEMİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Bilim Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ebelik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Amaç: Bu çalışma ebelik öğrencilerinin doğum ağrısının yönetiminde kullanılan nonfarmakolojik yöntemler konusundaki bilgi düzeylerinin belirlenmesi ve farkındalıklarının arttırılması amacıyla planlandı ve uygulandı. Gereç ve Yöntem: Araştırma İstanbul Bilim Üniversitesi Sağlık Yüksekokulu Ebelik bölümünde okuyan, araştırmaya katılmayı kabul eden 60 öğrenci ile tanımlayıcı olarak yürütüldü. Veriler kurum izni ve etik kurul onayı alınarak anket formu ile toplandı. Anketler SPSS 22.0 programı kullanılarak değerlendirildi. Bulgular: Araştırmaya göre ebelik öğrencilerinin %43.3'nün (n=26) nonfarmakolojik yöntemler hakkında bilgi sahibi olduğu ve bu yöntemlerden en az bir tanesini gebeye uyguladığı tesbit edildi. Doğum ağrısı yönetiminde kullanılan nonfarmakolojik yöntemlere ilişkin bilgi düzeyi değerlendirme formu puanları, ebelik öğrencilerinin yaş grubuna göre karşılaştırıldığında; davranış alt boyutu puanları arasında anlamlı bir fark olduğu, öğrenim gördükleri sınıfa göre karşılaştırıldığında; 2. sınıfların tutum alt boyutu puanlarının, 4.
Özet (Çeviri)
Purpose: This study was planned and applied in order to determine the level of knowledge and raise the awareness of midwifery students in relation to nonpharmacological methods used in the management of labor pain. Material and Methodology: The study was conducted as a descriptive study with 60 students who study at the Midwifery Department of Vocational Health School of Istanbul Bilim University and agreed to participate in the study. The data was collected using a questionnaire form with the permit of institution and approval of ethics committee. The questionnaires were evaluated using the SPSS 22.0 program. Findings: According to the study, it was found that 43.3% (n=26) of midwifery students have knowledge about nonpharmacological methods and applied at least one of these methods to a pregnant woman.