Asidik ortamda C19H18N4O3 schiff bazının korozyon inhibitörü olarak kullanılma potansiyelinin araştırılması
Investigation of the usage potential of C19H18N4O3 schifff basis as a corrosion inhibitor in acidic environment
- Tez No: 684400
 - Danışmanlar: PROF. DR. HÜSNÜ GERENGİ
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Kimya, Chemistry
 - Yıl: 2021
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Düzce Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Kompozit Malzeme Teknolojileri Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 70
Özet
Yeni bir korozyon inhibitörü olarak kullanılmak üzere sentezlenen Schiff bazı 4-[(2- nitroasetofenonyiliden)-amino]-antipirin (DNPP) molekülünün yapısı FT-IR, 1H ve 13CNMR teknikleri ile karakterize edildikten sonra %15 HC1 çözeltisi içinde SAE 1012 karbon çeliğinin korozyon mekanizmasına etkisi araştırılmıştır. Elektrokimyasal Empedans Spektroskopisi (EIS) ve Potansiyodinamik Polarizasyon (TP) yöntemleri sonrası metal yüzeyi Taramalı Elektron Mikroskobu (SEM) ve Enerji Dağılımlı X-Ray Spektroskopisi (EDS) ile incelenmiş ve uygulanan tüm yöntemlerin sonuçları kıyaslanarak tartışılmıştır. Elde edilen sonuçlar; DNPP'nin SAE 1012 karbon çeliğinin korozyonunu geciktirmede etkili bir korozyon inhibitörü olarak kullanabileceğini göstermektedir. İnhibitör miktarındaki artışa bağlı olarak %15 HCl çözeltisi içindeki SAE 1012'nin daha az korozyona uğradığı uygulanan tüm yöntemlerle ispatlanmıştır. TP sonuçları, DNPP'nin karma inhibitör özelliğine sahip olduğunu ve Langmuir izoterm modeli ile hem fiziksel hem de kimyasal adsorpsiyon ile metal yüzeyine tutunduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The structure of the Schiff base 4 - [(2-nitroacetophenonylidene) -amino] -antipyrine (DNPP) molecule, which was synthesized to be used as a novel corrosion inhibitor, was characterized by FT-IR, 1H and 13C-NMR techniques, and then the effect of the corrosion mechanism of SAE1012 carbon steel in 15% HC1 solution was investigated. After the Electrochemical Impedance Spectroscopy (EIS) and Potentiodynamic Polarization (TP) methods, the metal surface was examined with Scanning Electron Microscope (SEM) and Energy Dispersive X-Ray Spectroscopy (EDS) and the results of all the applied methods were compared and discussed. Obtained results shows that DNPP can be used as an effective corrosion inhibitor in retarding the corrosion of SAE 1012 carbon steel. It has been proved by all methods applied that SAE 1012 in 15% HCl solution is less corrosive due to the increase in the amount of inhibitor. TP results show that DNPP has mixed inhibitory property and is attached to the metal surface by both physical and chemical adsorption with the Langmuir isotherm model.