Nikotin tercih eden sıçan soylarında zorlu nikotinin striatumda ve hipokampusta oksitosin ve vazopressin düzeylerine etkileri
Effects of forced nicotine on oxytocin and vasopressin levels in striatum and hippocampus in nicotine preferring rat lines
- Tez No: 754343
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞEGÜL KESER, PROF. DR. LÜTFİYE KANIT, DOÇ. DR. MÜMİN ALPER ERDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoloji, Physiology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Giriş ve Amaç: Ege Üniversitesi Laboratuvar Hayvanları Uygulama ve Araştırma Merkezinde seçici tohumlama yöntemiyle nikotin tercih eden (NT) sıçan soyları oluşturulmuştur. Bu araştırmada, NT (erkek/dişi) ve kontrol (erkek/dişi) hayvanlarda, kronik oral nikotin uygulaması sırasında, beynin striatum ve hipokampus bölgelerindeki oksitosin ve arjinin-vazopressin (AVP) düzeyleri arasındaki farkların saptanması amaçlanmıştır. Yöntemler: Bu proje daha önce gerçekleştirilen bir projenin (TDK-2020-21454) devamı niteliğindedir. Her iki projede aynı hayvanlar kullanılmıştır; 4 grup (n=10/grup) bulunmaktadır: Kontrol Erkek (KE), Kontrol Dişi (KD), NT Erkek (NE), NT Dişi (ND). Tüm gruplara 4 hafta içme suyu içinde zorlu nikotin uygulaması yapılmıştır. Önceki projede NT hayvanlar ile kontroller arasında hem bazal şartlarda hem de kronik nikotin uygulaması sırasında ölçülen empati-benzeri davranışı açısından farklar incelenmiştir. Bu proje için sıçanlar davranış çalışmaları bittikten sonra dekapite edildi; beyinlerinden striatum ve hipokampus diseke edilerek -80°'de saklandı. Daha sonra örneklerde ELISA yöntemiyle oksitosin ve AVP düzeyleri ölçüldü. İstatistiksel analizlerde SPSS programı kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Aim: Nicotine-preferring (NP) line is developed by selective breeding at Ege University Center for Research on Laboratory Animals. This study aimed to determine the differences in hippocampal and striatal oxytocin and arginine-vasopressin (AVP) levels in NP (male/female) and control (male/female) animals during chronic oral nicotine exposure. Methods: This study is a continuation project of previous project (TDK-2020-21454). Same animals were used in both projects; there were 4 groups (n=10/group): Control Male (CM), Control Female (CF), NP Male (NPM), NP Female (NPF). All groups received forced nicotine administration in drinking water for 4 weeks. In the previous project, we analyzed differences in empathy-like behavior of NP and control groups during baseline and chronic nicotine exposure. In this project, animals were decapitated following behavioral testing; striatum and hippocampus were dissected and stored at -80°C. Oxytocin and AVP levels in samples were measured by ELISA. Statistical analysis was performed using SPSS.