Nikotin tercih eden sıçan soylarında nikotin yoksunluğunun anksiyete ve depresyon-benzeri davranışa etkileri
Effects of nicotine withdrawal on anxiety and depression-like behaviors in nicotine preferring rat lines
  1. Tez No: 886279
  2. Yazar: SEFA FURKAN DEMİRCİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BURCU BALKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoloji, Psikoloji, Physiology, Psychology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sinir Bilimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sinirbilim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Nikotin Tercih Eden Sıçan Soylarında Nikotin Yoksunluğunun Anksiyete ve Depresyon- benzeri Davranışa Etkileri AMAÇ: Bu çalışmanın amacı, laboratuarımızda seçici tohumlama ile yetiştirilen nikotin tercih eden sıçanlar ile kontrol Sprague-Dawley sıçanların bazal şartlar ve nikotin yoksunluğundaki anksiyete ve depresyon-benzeri davranışları arasındaki farkları incelemektir. YÖNTEMLER: Sıçanlar gruplara ayrıldı (n=10/grup): Su alan kontrol erkek ve dişiler (SKE, SKD), su alan nikotin tercih eden erkek ve dişiler (STE, STD), nikotin alan kontrol erkek/dişiler (NKE, NKD), nikotin alan nikotin tercih eden erkek ve dişiler (NTE, NTD). Beş hafta çift-suluk yöntemiyle oral nikotin (20 mg/L) uygulaması sonrasında nikotin yoksunluğu oluşturularak yoksunluk sırasında sıçanların depresyon ve anksiyete-benzeri davranışlarını ölçmek için sukroz tercihi (%1) testi ve aydınlık-karanlık kutu testi uygulandı. Hayvanların nikotin ve sukroz tercihleri ağırlıkları üzerinden hesaplandı. Aydınlık-karanlık kutu testi 5 dakika uygulandı; aydınlık bölmede geçirilen süre ölçüldü. Veriler SPSS-23 programıyla analiz edildi. BULGULAR: Nikotin tercih eden hayvanlar ile kontrol hayvanların nikotin tercihleri arasındaki fark anlamlıydı (p=0.014). Beş hafta boyunca gruplar arasındaki farklar anlamlıydı (p=0.048). NTE'ler NKE'lerden daha fazla nikotin tercih etti. Üçüncü (p=0.026), dördüncü (p=0.027) ve beşinci (p=0.014) haftalarda nikotin tercih eden hayvanlar kontrollerden daha fazla nikotin tükettiler. Nikotin tercih eden hayvanlar ile kontrollerin sukroz tercihleri arasındaki fark anlamlıydı (p=0.007). Birinci (p=0.019), ikinci (p=0.03) ve üçüncü (p=0.035) günlerde nikotin tercih eden hayvanlar kontrollerden daha az sukroz tercih etti.
Özet (Çeviri)
Effects of Nicotine Withdrawal on Anxiety and Depression-Like Behaviors in Nicotine Preferring Rat Lines AIM: Aim of this study is to investigate differences in anxiety and depression-like behaviors in rats selectively-bred for high nicotine preference in our laboratory and control Sprague-Dawley rats during baseline and nicotine withdrawal. METHOD: Rats were divided into groups (n=10/group): Water-receiving control males and females (WCM, WCF), water-receiving nicotine-preferring males and females (WPM, WPF), nicotine- receiving control males and females (NCM, NCF), nicotine-receiving nicotine-preferring male and females (NPM, NPF). After 5 weeks of two-bottle-choice oral nicotine (20 mg/L) administration, sucrose-preference (%1) and light-dark box tests were applied to measure depression and anxiety-like behaviors. Nicotine and sucrose-preferences were calculated based on animals' weights. Light-dark box test was applied for 5 minutes; time spent in light-chamber was measured. Data were analyzed with SPSS-23 program. RESULTS: Difference between nicotine preferences of nicotine-preferring animals and controls was significant (p=0.014). Group-differences were significant for 5 weeks (p=0.048). NPMs preferred more nicotine than NCMs. On the third (p=0.026), fourth (p=0.027), and fifth (p=0.014) weeks, nicotine-preferring animals preferred more nicotine than controls. Difference between sucrose preferences of nicotine-preferring animals and controls was significant (p=0.007). On the first (p=0.019), second (p=0.03), and third (p=0.035) days, nicotine-preferring animals preferred less sucrose than controls.