Sisplatinin neden olduğu nefrotoksisite ve hepatotoksiteye karşılık silymarin ve gallik asitin koruyucu etkisi
Protective effect of silymarin and gallic acid against cisplatin-induced nephrotoxicity and hepatoxicity
  1. Tez No: 684456
  2. Yazar: DUYGU DOĞAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İSMET MEYDAN, DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET UFUK KÖMÜROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu çalışmada, sisplatinin neden olduğu nefrotoksisite ve hepatotoksisiteye karşı gallik asit ve silymarin etkisinin araştırılması amaçlandı. Çalışmada 56 adet Wistar Albino rat eşit şekilde 8 gruba ayrıldı. Çalışmada kontrol grubu ve diğer gruplara 7 gün boyunca amaçlanan doğrultuda uygulamalar yapıldıktan sonra, anastezi altında intrakardial yolla kan alındı ve tüm ratlar sakrifiye edildi. Kanda AST, ALT, üre, kreatinin, albümin, globulin, total protein düzeyleri hesaplandı. Böbrek ve karaciğer dokusunda süperoksiddismutaz (SOD), katalaz (CAT), Malondialdehit (MDA), glutatyon (GSH), 8-hidroksi-2′-deoksiguanozin (8-OHdG) düzeyleri ölçüldü. Ayrıca dokuların histopatolojik değerlendirmeleride yapıldı. Böbrek ve karaciğer dokusunda sisplatin, tedavi gruplarına göre MDA ve 8-OHdG seviyelerini anlamlı ölçüde arttırdı (p0.05).
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to investigate the effects of gallic acid and silymarin against nephrotoxicity and hepatotoxicity caused by cisplatin. In the study, 56 Wistar Albino rats were divided equally into 8 groups. In the study, after 7 days of application to the control group and other groups in the intended direction, blood was taken under anesthesia by intracardial route and all rats were sacrificed. AST, ALT, urea, creatinine, albumin, globulin and total protein levels in the blood were calculated. Superoxide dismutase (SOD), catalase (CAT), malondialdehyde (MDA), glutathione (GSH), 8-hydroxy-2′-deoxyguanosine (8-OHdG) levels were measured in kidney and liver tissue. In addition, histopathological evaluations of the tissues were also performed. In kidney and liver tissue, cisplatin significantly increased MDA and 8-OHdG levels compared to treatment groups (p0.05).