2010-2019 yılları arasında doğan çocuklarda D vitamini eksikliği sıklığının belirlenmesi
Determination of the frequency of vitamin D deficiency in children born between 2010-2019
  1. Tez No: 684467
  2. Yazar: AYŞE BÜŞRA YAKARIŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ENGİN ERSİN ŞİMŞEK, DOÇ. DR. CAN ÖNER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Hamidiye Uluslararası Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Amaç: D vitamini, kalsiyum (Ca) ve fosfor (P) metabolizmasını düzenleyen steroid yapıda bir hormondur. D vitamini eksikliği çocukluk çağında raşitizme yol açabilmektedir. Güncel çalışmalar, D vitamini eksikliğinin otoimmün hastalıklar, maliniteler, kardiyovasküler hastalıklar vb. birçok durumla da ilişkili olduğunu bildirmektedir. Bu çalışmada amaç İstanbul' da aile hekimliği uygulamasına başlanan 2010 yılından itibaren doğan çocuklarda yıllara göre D vitamini eksikliği ve yetersizliğininprevalansının belirlenmesi, 0-1 yaş arası çocuklara ücretsiz olarak sağlanan D vitamini desteğinin etkisinin değerlendirilmesi ve D vitamini eksikliği ile ilişkili olabilecek faktörlerin saptanmasıdır Gereç ve Yöntem:Retrospektif olarak planlanan araştırmamıza 2010-2019 yılları arasında çocuk hastalıkları polikliniklerine başvuran ve D vitamini ölçümü yapılan 1909 katılımcı dahil edilmiştir.D vitamini düzeyleri ile hastaların yaşları, cinsiyetleri, hangi mevsimde hastaneye başvurdukları ve tanıları arasındaki ilişki araştırılmıştır. Ayrıca alkalenfosfataz (ALP), paratiroid hormon (PTH), kalsiyum (Ca) ve fosfor (P) düzeyleri bakılanların bu laboratuvar parametreleri de çalışmaya dahil edilmiştir.İstatistiksel analiz için SPSS 21 bilgisayar programı kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: Vitamin D is a steroid hormone that regulates calcium (Ca) and phosphorus (P) metabolism. Vitamin D deficiency can lead to rickets in childhood. Current studies show that vitamin D deficiency is associated with autoimmune diseases, malignancies, cardiovascular diseases, etc. reported to be associated with many conditions. The aim of this study is to determine the prevalence of vitamin D deficiency and insufficiency according to years in children born since 2010, when family medicine practice started in our country, and to determine the factors that may be associated with vitamin D deficiency. Materials and Methods: Our study, which was planned retrospectively, included 1909 participants who applied to pediatric outpatient clinics between 2010 and 2019 and whose vitamin D measurements were made. 25(OH)D level; It was defined as vitamin D deficiency if 100 ng/ml.The relationship between vitamin D levels and patients' age, gender, the season in which they were admitted to the hospital and their diagnosis were investigated. In addition, these laboratory parameters of those whose alkaline phosphatase (ALP), parathyroid hormone (PTH), calcium (Ca) and phosphorus (P) levels were measured were also included in the study. SPSS 21 computer program was used for statistical analysis.