Futbolda half-space bölgesinde gerçekleşen hücum aksiyonlarının skora etkisi
The effect of attacking actions in the half-space zone on the score in football
- Tez No: 857815
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SERKAN DÜZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu çalışmanın amacı 2021-2022 futbol sezonunda Avrupa'nın 5 büyük liginde oynanan tüm müsabakalarda 'Half-Space' bölgesinde gerçekleşen aksiyonlar sonucunda yapılan asist ve atılan golleri farklı değişkenler açısından incelemektir. Çalışmanın evrenini 2021-2022 sezonunda Avrupa liglerinde oynanan tüm müsabakalar oluştururken, örneklemini ise piyasa değeri en yüksek olan 5 Avrupa Ligi oluşturmuştur. Çalışmada 5 Avrupa Liginde oynanan 1896 müsabakada atılan toplam 4650 gol analiz edilmiştir. Verilerin normallik sınamaları Kolmogorov-Smirnov testi ile basıklık-çarpıklık değerlerine göre değerlendirilmiştir. Normal dağılım gösteren verilere tek yönlü ANOVA ve bağımsız örneklem t-testi, normal dağılmayan verilere ise Mann Whitney U ve Kruskal-Wallis H testi uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to analyze the activities of goals scored and assists made in the 'Half-Space' region during all matches played in the 2021-2022 football season across Europe's top 5 leagues, considering various parameters. The population of the study comprises all matches played in the leagues affiliated with UEFA during the 2021-2022 season, while the sample group is determined as the top 5 European Leagues with the highest market value. A total of 4650 goals scored in 1896 matches played across all leagues were analyzed in the study. The normality of the data was assessed based on kurtosis and skewness values. One-way ANOVA and Independent Samples t-test were applied to normally distributed data, whereas the Mann Whitney U and Kruskal-Wallis test was used for non-normally distributed data.