Müzik eğitiminde artırılmış gerçeklik teknolojisi ve örnek uygulaması
Augmented reality technology in music education and sample application
- Tez No: 684495
- Danışmanlar: PROF. DR. SABRİ KOÇER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilim ve Teknoloji, Science and Technology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Müzik Eğitimi geçmişten günümüze pek çok şekilde verilmiş fakat teknolojinin gelişimi bu eğitim için dönüm noktası olmuştur. Son yıllarda artan mobil cihaz kullanımı eğitimde de teknolojiden yararlanmanın avantajlarını insanlara sunmuştur. Mobil cihazlar için geliştirilmiş 3 boyutlu uygulamalar Artırılmış Gerçeklik (AR) teknolojisinin birçok alanda kullanılmasına olanak sağlamıştır. Müzik Eğitiminin önemi son zamanlarda daha iyi anlaşılırken kazandırdığı faydalar ve gerekliliği bir çok bilim insanı tarafından araştırma konusu olmaya devam etmektedir. Yapılan araştırmalar müzik eğitiminin yanında enstrüman eğitimi almanın öğrencilerin diğer derslerinde de artan başarısına katkı sağladığını gözlemlemiştir. Bu tez çalışmasında ilköğretim öğrencileri için flüt üzerinde nota eğitimi hedeflenmiş gerekli öğretimler yapıldıktan sonra iki farklı müzik parçası ile AR-Flute uygulaması üzerinden çalınması sağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Music Education has been given in many ways from the past to the present, but the development of technology has been the turning point for this education. The increasing use of mobile devices in recent years has offered people the advantages of using technology in education. 3D applications developed for mobile devices have enabled Augmented Reality (AR) technology to be used in many areas. While the importance of Music Education has been better understood recently, its benefits and necessity continue to be the subject of research by many scientists. Studies have observed that in addition to music education, taking an instrument education contributes to the increasing success of students in other lessons. In this thesis study, musical notation education on the flute was aimed for primary school students, and after the necessary teachings were made, it was ensured that two different music pieces were played over the AR-Flute application.