Opera sanatının dijital dönüşümü
The digital transformation of opera art
  1. Tez No: 882447
  2. Yazar: ÖYKÜ ARIBAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ELİF AKTUĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Sahne ve Görüntü Sanatları, Music, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Opera Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Opera Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
21. yüzyılda dijital teknolojilerin günlük yaşamın bir parçası haline gelmesiyle ortaya çıkan dijital kültür, sağlık sektöründe dijital tıp uygulamaları, eğitimde uzaktan eğitim platformları, eğlence sektöründe dijital yayın platformları ve interaktif oyunlar, ulaşımda akıllı ulaşım sistemleri ve sanat alanında ise dijital sanat eserleri gibi çeşitli teknolojik gelişmelerle kendini göstermektedir. Özellikle opera sanatının sahip olduğu çok katmanlı yapı, dijital teknolojilerin sunduğu yeniliklere uyum sağlamasına ve güncel kalmasına olanak tanımaktadır. Dijital kültür sürecinin etkisi, opera eserlerinin üretim aşamasından sunumuna kadar birçok farklı aşamada gözlemlenebilir. Yapay zekâ, artırılmış gerçeklik, oyun ve metaverse gibi uygulamalar opera sanatının deneyimlediği teknolojiler arasında sayılabilir. Bu tez, opera sanatının dijital dönüşümünü incelemekte bu dönüşümün temel unsurları olan dijital kültür, yapay zekâ, oyun müzikleri ve metaverse gibi bileşenleri ele almaktadır. İlk bölüm,“Dijital Kültür”başlığı altında, dijital kültürün tanımı ve sanata etkilerini incelemektedir. Dijital kültürün kökenleri, gelişimi, sanat eserlerinin dijitalleşme süreci, sürecin kültürel ve toplumsal etkileri bu bölümde ele alınmaktadır. İkinci bölüm,“Dijital Kültürde Opera Sanatı”başlığını taşımaktadır. Bu bölümde dijital teknolojilerin opera sanatının üretim, dağıtım ve tüketim süreçlerine olan etkisi“Dijital Operalar”ve“Dijitalleştirilmiş Geleneksel Operalar”başlıkları altında incelenmiştir. Üçüncü bölümde, yapay zekânın temel kavramları ve çalışma prensipleri ele alınarak yapay zekânın, opera eserlerinin sahnelenme sürecinde ve müzikal yapıda kullanımı incelenmiştir. Dördüncü bölüm, oyun müzikleri ile opera sanatının etkileşimini incelemektedir. Bu bölümde, oyun ve opera sanatı arasındaki ortak unsurlar analiz edilerek müzikal temaların ve motiflerin her iki sanat formunda nasıl kullanıldığı irdelenmektedir. Tezin beşinci ve son bölümünde, metaverse uygulamalarının temel özellikleri, opera sanatının bu yeni sanal ortamda sergilenme süreci incelenmiştir. Çalışmanın amacı, opera sanatının dijital dönüşüm sürecindeki etkileşimlerini ve potansiyellerini araştırmak; gelecekteki eğilimlerini ve olası etkilerini anlamaktır.
Özet (Çeviri)
As digital technologies have become an integral part of daily life in the 21st century, digital culture manifests itself through various technological advancements such as digital medical applications in the healthcare sector, remote learning platforms in education, digital streaming platforms and interactive games in the entertainment industry, smart transportation systems in mobility, and digital art pieces in the realm of arts. The multi-layered structure the art of opera, in particular, allows it to adapt to the innovations offered by digital technologies and remain current. During the digital culture process, the impact of the process can be observed in many different stages, from the production to the presentation of opera works. Applications such as artificial intelligence, augmented reality, gaming, and the metaverse can be counted among the technologies experienced by opera art. This thesis examines the digital transformation of opera art and addresses components such as digital culture, artificial intelligence, game music, and the metaverse, which are the fundamental elements of this transformation. The first chapter, titled“Digital Culture,”examines the definition of digital culture and its effects on art. This section discusses the origins and development of digital culture, the digitization process of art works, and the cultural and societal impacts of this process. The second chapter is titled“Opera Art in Digital Culture.”In this section, the impact of digital technologies on the production, distribution, and consumption processes of opera art is examined under the headings“Digital Operas”and“Digitized Traditional Operas.”In the third chapter, the basic concepts and working principles of artificial intelligence are discussed, and the use of artificial intelligence in the staging process and musical structure of opera works is examined. The fourth chapter examines the interaction between game music and opera art. In this section, the common elements between games and opera art are analyzed, and how musical themes and motifs are used in both art forms is examined. In the fifth and final chapter of the thesis, the basic characteristics of metaverse applications and the process of presenting opera art in this new virtual environment are examined. The aim of the study is to investigate the interactions and potentials of opera art in the process of digital transformation, and to understand its future trends and possible impacts.