Duygusal zeka destekli teknoloji kabul modelinin satın alma kararına etkisi
The effect of techology acceptance modal managed by emotional intelligence on purchasing decision
  1. Tez No: 684512
  2. Yazar: MÜJGAN NURSENA KİMYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BURCU ORALHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Nuh Naci Yazgan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Son birkaç yüzyıldır endüstri ve elektronik devrimleri hızla yaşamaktadır. 21. yüzyılla birlikte bu devrimlere network devrimi de eklenmiştir. İnternet bu devrimin, e- ticaretin motor gücü durumundadır. Elektronik çağa giriş ile birlikte ticari işlemler ve fonksiyonlar elektronik olarak sürdürülebilir hale gelmiştir. Teknolojideki gelişim ve değişim firmaları etkilediği gibi insanlarında satın alma davranışını etkilemiştir. Bu amaçla teknolojiyi kabul modelleri geliştirilmiştir. Pazarlama ve tüketici davranışı alanında satın alma davranışında bireylerin duyguları da çok önemlidir. İnsanların satın alma kararını o an ki duygu ve ruh hali en büyük etkenler arasındadır. Bu çalışma teknoloji kabul modeli (TAM) ve duygusal zekanın (EQ) satın alma kararına etkisini araştırmayı amaçlamıştır. Araştırma Kayseri ilinde ikamet eden 402 katılımcı ile gerçekleştirilmiştir. Çalışma sonucunda katılımcıların yaş, öğrenim durumu ve gelirlerine göre teknoloji kabul etme davranışlarının değişkenlik gösterdiği tespit edilmiştir. İnternet üzerinden alışveriş yapmanın duygusal zekayla ilişkisini algılanan yarar ve algılanan kullanıma yönelik davranışsal niyeti etkilediği görülmüştür. Katılımcıların online satın alma davranışı duydukları algılanan yarar ile algılanan kullanıma yönelik davranışsal niyeti etkilediği görülmüştür. Algılanan kullanıma yönelik davranışsal niyet ve gerçek kullanımı etkilediği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
It has been experiencing industrial and electronic revolutions for the last few centuries. With 21th century the network revolution was added to these revolutions. The Internet with e-commerce is the engine force of this revolution. With the introduction to the electronic age, commercial transactions and functions have become electronically sustainable. Development and change in technology have affected firms as well as people's buying behavior. For this purpose, technology acceptance models have been developed. In the field of marketing and consumer's behavior, the emotions of individuals have also gained importance in purchasing behavior. The emotion and mood at that moment are among the biggest factors in people's decision to buy. This study aimed to investigate the influence of technology acceptance model (TAM) and emotional intelligence (EQ) on purchasing decision. The research was conducted with 402 participants residing in Kayseri province. As a result of the study, it was found that participants ' behavior to accept technology varied depending on their age, educational status and income. Shopping over the internet has been shown to influence the relationship of emotional intelligence to perceived utility and behavioral intent to perceived useage. Participants ' online buying behavior was found to influence perceived benefit and behavioral intent towards perceived use. It has been concluded that it affects behavioral intent and actual use towards perceived use.