Cucurbıta sp. özütlerinin pseudomonas aerugınosa salt çoğunluğu algılama mekanizması ve biyofilm formu üzerine etkilerinin araştırılması
Investigation of cucurbita sp. extracts against pseudomonas aeruginosa quorum sensing and biofilm form
- Tez No: 684511
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NÜZHET CENK SESAL, DR. GÖKSEL EVCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Biyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Cucurbita sp. Özütlerinin Pseudomonas aeruginosa Salt Çoğunluğu Algılama Mekanizması ve Biyofilm Formu Üzerine Etkilerinin Araştırılması Pseudomonas aeruginosa bakteri türü bağışıklık sistemi zayıflamış kişilerde çeşitli enfeksiyonlara neden olan Gram-negatif fırsatçı patojendir. Oluşturduğu biyofilm formu ile antibiyotiklere direnç kazanarak enfeksiyonlara sebep olmaktadır. P. aeruginosa'nın, biyofilm oluşumunda ve birçok virülans geninin düzenlenmesinde Quorum Sensing (QS) mekanizması görev almaktadır. Bu sebeple bakteriler üzerinde ölüm stresi oluşturmadan, hücre-hücre iletişiminin ve QS ile ilişkili biyofilm formunu inhibe edilebilen yeni Quorum Sensing İnhibitörlerine (QSI) ihtiyaç duyulmaktadır. Son zamanlarda bitkilerden elde edilen çeşitli bileşiklerin QSI özelliğe sahip olduğu bulunmuştur. Bu çalışmada da terapötik özelliği literatürde bildirilen ve sekonder metabolit ürettiği bilinen Cucurbita pepo Linneus, Cucurbita maxima Duchesne ve Cucurbita moschata Duchesne türü bitki özütlerinin P. aeruginosa türü üzerine QSI potansiyelleri araştırılması amaçlanmıştır. Trakya Tarımsal Araştırma Enstitüsü arazisinden 3 farklı büyüme döneminde bitki yaprakları toplanmıştır. Bitki yapraklarından elde edilen metanol özütleri, P. aeruginosa PAO1 suşu üzerinde anti-bakteriyel aktiviteleri incelenmiş, lasB-gfp, rhlAgfp ve pqsA-gfp sensör suşları üzerinde anti-QS testleri gerçekleştirilmiş ve PAO1 suşu üzerinde anti-biyofilm etkilerine bakılmıştır. Elde edilen sonuçlar doğrultusunda 1. dönem (ilk toplanan) ve 2. dönem'e (orta büyüklükte toplanan) göre 3. dönem (ergin toplanan) yapraklarına ait metanol özütlerinin daha başarılı QS ve biyofilm inhibisyon oranlarına sahip olduğu saptanmıştır. Elde edilen verilere göre C. pepo Linneus, C. maxima Duchesne ve C. moschata Duchesne yaprak özütlerinin, potansiyel QSI özellikte olabileceği ve bu tezin literatüre katkı sağlayarak ileride yapılabilecek çalışmalara yol gösterebileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Investigation of Cucurbita sp. Extracts against Pseudomonas aeruginosa Quorum Sensing and Biofilm Form Pseudomonas aeruginosa is a Gram-negative opportunistic pathogen that causes various infections in immunocompromised individuals. Through its biofilm form, it gains resistance to antibiotics and causes infections. Quorum Sensing (QS) mechanism is involved in the formation of biofilms and regulation of many virulence genes of P. aeruginosa. Therefore, there is a need for new QS Inhibitors (QSI) that can inhibit cellcell communication and QS-associated biofilm form without causing death stress on bacteria. Recently, it has been found that various compounds obtained from plants have QSI properties. In this study, it is aimed to investigate the QSI potentials of plant extracts of Cucurbita pepo Linneus, Cucurbita maxima Duchesne and Cucurbita moschata Duchesne species, of which therapeutic properties are reported in the literature and are known to produce secondary metabolites, against P. aeruginosa. Plant leaves were collected from Trakya Agricultural Research Institute field at 3 different growth periods. Anti-bacterial activities of plant leaves methanol extracts on P. aeruginosa PAO1 strain were examined, anti-QS tests were performed on lasB-gfp, rhlAgfp and pqsA-gfp sensor strains, and anti-biofilm effects were examined on PAO1 strain. According to results, it was determined that methanol extracts belonging to 3rd period (adult collected) leaves have more successful QS and biofilm inhibition rates than 1st period (first collected) and 2nd period (mid stage collected). According to the data obtained, it is thought that C. pepo Linneus, C. maxima Duchesne and C. moschata Duchesne leaf extracts may have potential QSI properties and this thesis study may lead future studies by contributing to the literature.