Kızamık salgının iki yamalı matematiksel modellemesi
Mathematical modeling of measles outbreak with two patches
  1. Tez No: 684539
  2. Yazar: TURGAY KÜÇÜK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FİKRİYE NURAY YILMAZ, DOÇ. DR. TUĞBA AKMAN YILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu tezde, literatürdeki SVEIS formunda verilen kızamık hastalığı için bir model ele alındı. 2001 yılında Türkiye'deki kızamık hastalığı ile ilgili verileri kullanarak MATLAB programı ile veri uydurarak tek yamalı matematiksel SVEIS modelindeki parametreler tahmin edildi. Türkiye ile komşu olan ülkenin hem hastalığa duyarlı kişilerin hem de hasta olan kişilerin karşılıklı göç veya seyahat etmesiyle iki yamalı matematiksel SVEIS modeli oluşturuldu. İki modelin hastalıktan bağımsız denge noktaları ile temel çoğalma sayıları bulundu ve kararlılıkla ilgili teoremler verildi. Teoriyi destekleyen sayısal sonuçlar elde edildi. Son olarak da komşu olan ülkenin kızamık hastalığını bulaştırma katsayı, göç hızı ve başlangıç değerleri dışındaki diğer tüm parametreler Türkiye'deki parametre değerleri ile aynı olduğu varsayılarak dört farklı durum için kızamık salgının seyri incelendi.
Özet (Çeviri)
In this thesis, a model for measles, which is given in the form of SVEIS in the literature, is discussed. In 2001, the parameters in the single-patch mathematical SVEIS model were estimated by fitting data with the MATLAB program using data on measles in Turkey. A two-patch mathematical SVEIS model was created with the mutual migration or travel of both people who are susceptible to the disease and those who are sick from Turkey and the neighboring country. Disease-independent equilibrium points and basic proliferation numbers of the two models were found and stability theorems were given. Numerical results supporting the theory were obtained. Finally, the course of the measles epidemic was examined for four different situations, assuming that all other parameters except the measles transmission coefficient of the neighboring country, migration rate and initial values were the same as the parameter values in Turkey.