Enfeksiyon hastalıklarının yayılmasında bazı dönemsel dinamiklerin matematiksel modellemesi
Mathematical modeling of some seasonal dynamics in the spread of infectious diseases
- Tez No: 812446
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MELTEM GÖLGELİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uygulamalı Matematik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu tezde, kızamık hastalığının yayılma dinamiklerine uygun olarak seçilen, literatürdeki isimleriyle SIR, SEIR ve SVEIR tipinde sabit parametreli kompartıman bazlı modeller ele alınmış ve bu modellerin matematiksel analizleri gerçekleştirilmiştir. Demografik değişiklikler ile göç ve aşılama süreçlerinin etkisi altında salgının ortaya çıkması için varsa bir salgın üretme eşik değeri hesaplanmıştır ve bu değer sistemin denge noktalarının kararlılık durumu ile ilişkilendirilmiştir. Ardından hastalığın tamamen ortadan kalkmadığı ve dönemsel alevlenmeler gösterdiği durumları incelemek üzere demografik yapıya sahip SIR modelinde bulaşma hızı zamana bağlı bir fonksiyon olarak seçilmiş, burada salgın üretme eşik değerinin sabit parametreli durumdan farklı olarak tartışılması gerektiği gösterilmiş ve salgının zirve yapacağı t anı hesaplanmıştır. Çalışmanın sonuçları, kızamık hastalığının yayılma dinamiklerine uygun olarak oluşturulan senaryolara özgü sayısal simülasyonlarla desteklenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, compartmental epidemiological models such as SIR, SEIR and SVEIR are considered in accordance with the transmission dynamics of measles and mathematical analyses of the selected models are performed. The basic reproduction rate, if any, is calculated for the epidemics to occur under the effect of demographic changes, immigration and vaccination processes, and this value is associated with the stability of the equilibria of the system. Then, in order to examine the cases where the disease does not disappear completely and shows seasonal exacerbations, the rate of transmission is chosen as a time-dependent function in the demographic structured SIR model. It has been shown that the basic reproduction number should be handled differently from the constant parameter case, and the peak moment t of the epidemic is calculated. The results of the study are supported by numerical simulations related to the created scenarios, for the transmission dynamics of measles