Ana metal sektöründe iş sağlığı ve güvenliğine ilişkin değerlendirmeler ve çözüm önerileri
Assessments related to occupational health and safety in the basic metal sector and solution proposals
  1. Tez No: 684616
  2. Yazar: EFE ERİN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÜMİT ALKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Sağlığı, Kazalar, Public Health, Accidents
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 139
Özet
Bu çalışmanın amacı; Türkiye ana metal sektörünün iş kazası sayıları açısından hangi boyutlarda olduğunun ortaya konulması ile iş kazaları ve meslek hastalıklarına neden olabilecek uygunsuzlukların incelenerek risklerin ortaya çıkartılması ve önlenmesi için çözüm önerileri sunmak; ele alınan uygunsuzlukların hangi risk etmenlerine sebep olduğunun bilinmesi ve getirilen çözüm önerilerinin literatür araştırmaları ile desteklenerek sektördeki iş sağlığı ve güvenliği çalışmalarına katkı sağlanması amaçlanmıştır. Yapılan bu çalışmada; ana metal sektörü için iş sağlığı ve güvenliği alanında yaşanan gelişmeler, SGK (Sosyal Güvenlik Kurumu) tarafından yayınlanan iş kazası verileri sunulmuş olup EUROSTAT (Avrupa Birliği İstatistik Ofisi) tarafından yayınlanan Avrupa Birliği ülkelerinin verileriyle kıyaslanarak tablo ve grafiklerle açıklanmıştır. Ayrıca ana metal sektörüne özgü; Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından yapılan teftişlerde karşılaşılan uygunsuzluklar ile çözüm önerileri üzerinde durulmuştur. Çalışma sonucunda, sektördeki yüksek kaza sayılarına sebep olan uygunsuz durumlar için bir takım faydalı olabilecek çözüm önerileri ortaya konulmuştur. Sonuç olarak; Ana metal sektörü Türkiye geneli ile kıyaslandığında iş kazalarının fazla gerçekleştiği bir sektör olarak görülmektedir. Sektörde iş sağlığı ve güvenliği alanında dikkatle üzerinde durulması gereken, tamamen engellenmesi veya bu mümkün değilse kabul edilebilir risk seviyelerine getirilmesi gereken risk etmenlerinde ilk sırada iş ekipmanlarından kaynaklı riskler olduğu görülmüştür. Sektördeki diğer önemli risk etmenleri ise kimyasal risk etmenleri ile tozlu ortam oluşmasına sebep olan risklerden oluşmaktadır. Ayrıca sektördeki diğer riskler içinde farklı risk etmenlerine göre gruplandırmalar yapılarak çözüm önerileri sunulmuştur. Yüksek risklere sahip olan sektördeki iş sağlığı ve güvenliği kapsamında yapılacak her iyileştirmenin ve alınacak önlemlerin iş kazaları ve meslek hastalıklarının önlenmesine katkıda bulunacağı vurgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to; To provide solutions for the discovery and prevention of risks by examining the nonconformities that may cause occupational accidents and occupational diseases by revealing the extent of the number of occupational accidents in Turkey's basic metal sector; it is aimed to know which risk factors the nonconformities discussed cause and to contribute to occupational health and safety studies in the sector by supporting the solution proposals brought with literature research. In this study; The developments in occupational health and safety for the basic metal sector were presented with occupational accident data published by SSI (Social Security Institution) and explained in tables and graphs compared to the data of European Union countries published by EUROSTAT (European Union Statistics Office). It is also unique to the basic metal sector; The nonconformities encountered in the inspections carried out by the Ministry of Family, Labor and Social Services and solutions were emphasized. As a result of the study, solutions that may be useful for inappropriate situations that cause high number of accidents in the sector have been put forward. As a result; The basic metal sector is seen as a sector where occupational accidents occur a lot compared to Turkey as a whole. It has been observed that there are risks arising from work equipment in the first place in the risk factors that should be carefully emphasized in the field of occupational health and safety in the sector, which should be completely blocked or, if this is not possible, brought to acceptable risk levels. Other important risk factors in the sector consist of chemical risk factors and risks that cause dusty environment to occur. In addition, solutions were presented by grouping according to different risk factors among other risks in the sector. It has been emphasized that every improvement and measures to be taken within the scope of occupational health and safety in the sector with high risks will contribute to the prevention of occupational accidents and occupational diseases.