Premenstrüel sendrom sorunu olan 15-49 yaş aralığındaki kadınlarda anksiyete düzeyi, benlik saygısı ve yaşam kalitesinin incelenmesi ve karşılaştırılması
Analysis and comparison of anxiety level, self-esteem and satisfaction with life of women who are 15-49 and have premenstrual syndrom
- Tez No: 684617
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TUNCAY BARUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Çalışma premenstrüel sendroma sahip olan kadınların premenstrüel sendromun anksiyete, yaşam doyumu ve benlik saygısına etki edip etmediğini incelemek için yapılmıştır. Araştırma ayrıca 15-49 yaş arasındaki kadınların anksiyete düzeyi, yaşam doyum düzeyi ve benlik saygılarının çeşitli demografik değişkenler üzerinden de değerlendirmesini yapmayı hedeflemiştir. Araştırmanın evrenini, İstanbul ili Çatalca ilçesinde yaşayan kadınlar oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklemini 15-49 yaş arası menopoza girmemiş üç yüz (300) kadın oluşturmaktadır. Araştırmada Kişisel Bilgi Formu,“Premenstrüel Sendrom Ölçeği”,“Rosenberg Benlik Saygısı Ölçeği”,“Beck Anksiyete Ölçeği”ve“Yaşam Doyum Ölçeği”kullanılmıştır. Verilerin istatistiksel analizi SPSS 20 paket programı ile gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın sonuçlarına göre örneklem grubundaki bağımlı değişkenler olan benlik saygısı, anksiyete düzeyi ve yaşam doyumu arasındaki ilişkinde varılan sonuç anksiyete düzeyi ile yaşam doyumu arasında zayıf düzeyde negatif yönlü olan anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Benlik saygısı ile yaşam doyumu arasında orta düzeyde negatif yönlü olan anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Benlik saygısı ile anksiyete düzeyi arasında orta düzeyde pozitif yönlü olan anlamlı bir ilişki bulunmuştur. PMS puanına göre, Benlik Saygısından aldıkları puanlar arasında bulunan farkın istatistiksel açıdan anlamlı olduğu görülmektedir. PMS puanı düşük olanların benlik saygısı düzeyleri, PMS puanı yüksek olanlara göre yüksektir. PMS puanına göre, Anksiyete Düzeyini ölçen testten aldıkları puanlar arasında bulunan farkın istatistiksel açıdan anlamlı olduğu görülmektedir. PMS puanı düşük olanların anksiyete düzeyi, PMS puanı yüksek olanlara göre düşüktür. Yaşam Doyumundan aldıkları puanlar arasında bulunan farkın istatistiksel açıdan anlamlı olduğu görülmektedir. PMS puanı düşük olanların yaşam doyumu puanı, PMS puanı yüksek olanlara göre yüksek olarak bulunmuştur. Sonuç bölümünde bulgulara dayalı olarak araştırmacılara, ilgili kurumlara, eğitimcilere, ailelere yönelik önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study is conducted to analyse whether premenstruel syndrome affects anxiety, satisfaction with life, and self-esteem of women who have premenstrüel syndrome. In addition, this research aims to evaluate level of anxiety, level of satisfaction with life, and self-esteem based on demographic variables. This research's population is comprised by women living in Çatalca County, Ferhatpaşa District in İstanbul Province and the sample of this research is comprised randomly selected 300 women who are 15-49 and have not entered the menopause yet. In this research, Personal Information Form,“Premenstrüel Syndrome Scale”,“Rosenberg Self-Esteem Scale”,“Beck Anxiety Scale”, and Satisfaction with Life Scale" are used. Statistical analyses of the data are conducted by using SPSS 20 Package Program. According to results of this study, in terms of relation among dependent variables in sample group which are self-esteem, anxiety level, and satisfaction with life, there is a poor degree, negative and statistically significant relation between anxiety level and satisfaction with life. A middle degree, negative and statistically significant relation is found between satisfaction with life and anxiety level. There is a middle degree, positive and statistically significant relation between self-esteem and anxiety level. According to PMS score, difference in scores from self-esteem seems statistically significant. Self-esteem levels of the ones who have low PMS score are higher than the ones whose PMS score are high. According to PMS score, difference in scores from Anxiety level is statistically significant. Anxiety level scores of the ones whose PMS score are low are lower than the ones whose PMS score are high. It seems that difference in scores from Satisfaction with Life is statistically significant. Satisfaction with life scores of the ones whose PMS scores are low are higher than the ones whose PMS scores are high. In conclusion section, there are suggestions for related institutions, educators, and families based on the findings of the study.