Calosoma sycophanta L. (Coleoptera: carabıdae)'nın üretimini etkileyen fungal patojenlerin belirlenmesi
Determination of fungal pathogens affecting the rearing of Calosoma sycophanta l. (Coleoptera: carabidae)
  1. Tez No: 684626
  2. Yazar: BEYZA GONCA GÜNER EMİRZEOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA YAMAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Calosoma sycophanta L. (Coleoptera, Carabidae) ülkemizde çam keseböceği olarak bilinen Thaumetopoea pityocampa (Den. & Schiff.) ile biyolojik mücadele amacıyla çeşitli üretim laboratuvarlarında yetiştirilmektedir. Ancak laboratuvarlardaki böcek ölümlerinin artması sebebiyle verim azalmaktadır. Entomopatojenik organizmalardan kaynaklanan hastalıklar bu durumun en önemli nedenidir. Bu çalışmada, 2016-2021 yılları arasında üretim laboratuvarlarından temin edilen C. sycophanta'daki fungal patojenler araştırıldı. Yapılan izolasyonlar sonucunda 3 entomopatojenik fungus tespit edildi. Tespit edilen funguslar morfolojik olarak incelendi, spor yapıları ölçüldü, ITS bölgelerinin sekans analizleri incelenerek ve filogenik benzerlikleri belirlenerek tür seviyesinde teşhiş yapıldı. Yapılan bu çalışmalar sonucunda fungus türlerinin Beauveria bassiana, Fusarium proliferatum ve Metarhizium brunneum olduğu belirlendi. Bu fungus türleri, C. sycophanta'nın larvaları ve erginleri üzerindeki patojenitesini belirlemek amacıyla test edildi. B. bassiana türünün larvalarda %55 oranında en yüksek mortalite gösterdiği, F. proliferatum izolatının son instar evresindeki larvalarda %100'e varan mortalite gösterdiği, yumurtlama verimini %59'luk oranla en çok M. brunneum türünün düşürdüğü tespit edildi. Aynı zamanda B. bassiana türünün larvalara besin yoluyla daha az bulaştığı (%16), doğrudan temas sonrasında görülen ölümün daha yüksek olduğu (%58) tespit edildi. Elde edilen bulgular, C. sycophanta üretim laboratuvarlarının fungal hastalıklar açısından risk altında olduğunu göstermektedir. Bu tez çalışmasıyla birlikte ilk kez C. sycophanta'da hastalık oluşturan fungal patojenlerin tür seviyesinde teşhisi yapıldı ve patojenitesi araştırıldı.
Özet (Çeviri)
Calosoma sycophanta L. (Coleoptera, Carabidae) is reared in many laboratories for biological control with Thaumetopoea pityocampa (Den. & Schiff.) known as pest of pine species. However, the production number of C. sycophanta is in a significant decline because of the increasing insect deaths in rearing laboratories. The main factor of the decrease is diseases caused by entomopathogenic organisms. In this study, fungal pathogens in C. sycophanta taken from rearing laboratories were studied between the years 2016-2021. 3 different fungus isolations were detected. The fungi were examined morphologically, and their spores were measured. Sequence analyzes of ITS regions were examined and their similarities with other fungus species were investigated. Thus, it was determined that the fungus species were Beauveria bassiana, Fusarium proliferatum and Metarhizium brunneum. These fungus species were tested to determine the pathogenicity of C. sycophanta on larvae and adults. It was determined that B. bassiana showed the highest mortality rate of 55% in larvae, F. proliferatum showed up to 100% mortality in larvae in the last instar stage, and M. brunneum decreased efficiency of ovulation by 59%. At the same time, it was determined that mortality rate of B. bassiana by direct contact was higher (58%) than by contamination of food (16%). The results of the study show that rearing laboratories are at risk for fungal diseases. In the study, entomopathogenic fungus in C. sycophanta were diagnosed at species level and their pathogenicity was investigated for the first time.