Aletli pilates ve yavaş nefes egzersizlerinin kalp hızı değişkenliği, solunum ve omega parametreleri üzerine etkileri
The effects of equipment-based pilates and slow breathing exercises on heart rate variability, respiration and omega parameters
  1. Tez No: 684661
  2. Yazar: SONGÜL ADIGÜZEL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DİCLE ARAS
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Spor Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu çalışmanın amacı; haftada 2 gün ve günde 50 dk yalnızca aletli pilates egzersizi yapan, haftada 2 gün ve günde 50 dk aletli pilates ve 15 dk yavaş nefes egzersizi yapan, haftada 2 gün 15 dk yavaş nefes egzersizi yapan ve herhangi bir düzenli egzersiz programına katılmayan sağlıklı kadınların kalp hızı değişkenliği, omega ve solunum parametrelerinin incelenmesiydi. Çalışma 10 hafta sürmüş ve ölçümler çalışmaya başlamadan önce ve 10 hafta sonra olacak şekilde alınarak, ön ve son test verileri karşılaştırılmıştır. Araştırmaya 20-40 yaş arası, beden kütle indeksi 18,5 ile 24,99 arasında olan toplam 40 sağlıklı kadın katılmıştır. Her grup 10 kişiden oluşmaktadır ve katılımcılar araştırmaya başlamadan önceki bir yıl boyunca herhangi bir egzersiz programına katılmamış ve araştırma boyunca da yine başka herhangi bir egzersiz programına katılmamıştır. Pilates grubu (PG) haftada iki gün ve günde 50 dk aletli plates, pilates ve nefes egsersizi grubu (PNG) haftada iki gün günde 50 dk aletli pilates ve 15 dk nefes egzersizi yaptı. Yavaş ve kontrollü nefes egzersizi grubu haftada iki gün ve günde 15 dk nefes egzersizi gerçekleştirdi. Kontrol grubu (KG) ise 10 hafta baoyunca herhangi bir düzenli egzersiz programına katılmadı. Araştırma sonunda; aletli pilates grubu (PG), aletli pilates ve nefes egzersizi grubu (PNG), nefes grubu (NG) ve kontrol grubunun (KG) kalp hızı değişkenliği, omega ve solunum parametreleri birbirleriyle karşılaştırılmıştır. Ayrıca grupların ilk ve son ölçümleri de karşılaştırılmıştır. Çalışmada kalp hızı değişkenliği ve omega parametleri Omegawave 800 model cihazla, akciğer hacim ve kapasite parametreleri ise MIR MiniSpir spirometre ile ölçülmüştür. Araştırmada kullanılan KHD parametreleri; RMSSD, SDSD, SDNN gibi zaman-alan paramatreleri ve TP, HF, LF, LF/HF, VLF, ULF gibi frekans-alan parametreleri KHD'nin değerlendirilmesi için kullanılmıştır. Stres indeksi (Sİ), yorgunluk (Y), adaptasyon rezervleri (AR) merkezi sinir sistemi (MSS), gaz değişimi ve kardiopulmoner sistem (GDKPS), detoksifikasyon (D), hormonal sistem (HS) parametreleri ise Omega değerlendirilmesi için kullanılmıştır. Ayrıca MiniSpir spirometre ile FVC (zorlu vital kapasite), FEV1 (bir saniyede yapılan zorlu ekspirasyon hacmi), FEV1/FVC (bir saniyede yapılabilen ekspirasyon yüzdesi), PEF (en yüksek ekspiratuvar akış hızı), IC (inspirasyon kapasitesi), ERV (ekspirasyon yedek hacmi), VC (vital kapasite), FEV1/VC, VT (tidal volüm), MVV (maksimum istemli ventilasyon), FEV1/VC (%), VE (ventilasyon) parametreleri de ölçülüp karşılaştırılmıştır. Sonuçlar incelendiğinde; VA, VKİ ve VYY'de PNG ve PG'de istatistiksel olarak anlamlı azalma vardır. KHD'ye ait zaman-alan parametreleri karşılaştırıldığında RMSSD parametresinde gruplar arasındaki fark anlamlı değilken ön test ve son test karşılaştırmalarında sadece PNG'nin ölçümleri anlamlıdır. SDSD ve SDNN parametrelerinde PG, PNG ve NG'nin ilk ve son ölçümlerdeki artışlar anlamlıdır ve gruplar arasında da anlamlı fark vardır. TP, LF ve VLF parametrelerinde, PG, PNG ve NG ön ve son testleri arasında anlamlı fark bulunmuştur. En fazla artış sırasıyla PNG, PG ve NG'de olmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate the heart rate variability, omega and ventilation parameters of the instrumental pilates, instrumental pilates with breathing exercises, and breathing exercises in healty women. The study lasted for 10 weeks and the measurements were taken before and 10 weeks after the study, and the pre- and post-test data were compared. A total of 40 healthy women between the ages of 20 and 40 and with a body mass index between 18.5 and 24.99 participated in the study. Each group consists of 10 people, and the participants did not participate in any exercise program for one year before starting the study and did not participate in any other exercise program during the study. The Pilates group (PG) performed indtrumental pilates twice a week for 50 min per day, wihle Pilates and slow breathing exercise group (PBG) did 50 min of instrumental pilates plus 15 min of slow and controlled breathing exercises per session twice a week. The slow breathing exercise group did perform 15 min breathing exercises for two days. The control group (CG) did not participate any regular exercise program for 10 weeks. At the end of the study, the heart rate variability, omega and respiratory parameters of the equipment-based pilates group (PG), the equipment-based pilates and pilates breathing group (PBG), the breathing group (BG) and the control group (CG) were compared with each other. In addition, the first and last measurements of the groups were compared. In the study, heart rate variability and omega parameters were measured with the Omegawave 800 model device, and lung volume and capacity parameters were measured with the MIR MiniSpir spirometer. HRV parameters used in the research, time-domain parameters such as RMSSD, SDSD, SDNN and frequency-domain parameters such as TP, HF, LF, LF/HF, VLF, ULF were used to evaluate HRV.Stress index (SI), fatigue (F), adaptation reserves (AR), central nervous system (CNS), gas exchange and cardiopulmonary system (GECPS), detoxification (D), hormonal system (HS) parameters were used for the evaluation of Omega. In addition, with the MiniSpir spirometer, FVC (forced vital capacity), FEV1 (forced expiratory volume in one second), FEV1/FVC (percent of expiration in one second), PEF (highest expiratory flow rate), IC (inspiratory capacity), ERV (expiratory capacity reserve volume), VC (vital capacity), FEV1/VC, VT (tidal volume), MVV (maximum voluntary ventilation), FEV1/VC (%), VE (ventilation) parameters were also measured and compared. When the results are examined; there is a statistically significant decrease in PNG, PG, body weight, body mass index (BMI) and body fat percentange. When the time-field parameters of HRV are compared, the difference between the groups in the RMSSD parameter is not significant, while only the measurements of PBG are significant in the pre-test and post-test comparisons. In SDSD and SDNN parameters, the increases in the first and last measurements of PG, PBG and BG are significant, and there is also a significant difference between the groups. Significant differences are found between TP, LF and VLF parameters, PG, PBG and BG pre-test and post-tests. The highest increase is in PBG, PG and BG, respectively.