Batı Trakya'da Yunanca dil eğitimi ve görsel sanatlar
Greek language education in Western Thrace and visual arts
- Tez No: 671571
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ERSAN SARIKAHYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Görsel Kültür Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu araştırmanın amacı, Batı Trakya Azınlık Okulları müfredatında Yunanca eğitimi ve Görsel Sanatlarda hedeflenen; çağdaş yaşamda, postmodern sanatta, gerçekliğin ve kültürün açıklanmasında dikkat edilecek hususların getirdiği yeni eğitim ihtiyaçlarını tespit etmektir. Ayrıca,Yunanistan ve Batı Trakya'da Görsel Sanat ve tasarım derslerinde modern bir toplumun oluşmasınında neler yapılması gerektiği konusunu irdelemektir. Bu eğitim politikasının sürdürülebilmesi elbette ki toplumlara pozitif yönde katkı sağlayacaktır. Bu araştırmanın ilk bölümü Görsel Kültür, Görsel Kültür Kuramının Sanat Eğitimindeki Rolü, Mirzoef'in Görsel Kültüre Katkısı,Yunanistan'da Görsel Kültürün durumu, Modern Dönemde Görsel Sanatlar ve Soyut Sanatın İlkeleri, Yunanistan'da Görsel Sanat Eğitimi hakkında olacaktır. Araştırmanın ikinci bölümünde; öğrencilerin ihtiyaç ve ilgi alanlarında Yunan Dilinin görsellerle kapsamlı öğretilmesi ve Görsel Sanatlarla Yunan dil eğitiminin tematik organizasyonuna dayalı olarak düzenlenip, öğrencilere sunulması anlatılmaktadır. Daha sonra, doğrudan ve dolaylı Yunanca öğretiminin görsellerle kapsamlı bir açıklaması yapılmaktadır. Ayrıca, kelime edinme stratejileri ve gelişimleri için karşılık gelen öğretim önerileri de sunulmaktadır. Araştırmanın üçüncü kısmı ise; Batı Trakyadaki öğrencilerin Yunanca Dilindeki Görsellerin Kullanım Alanları ve Eğitsel Yaklaşımlar, Kelime Egzersizleriyle Yunanca Öğreniminde Görsellik, Yunan Dilini Anlama Çalışmalarında Görselliğin Yeri, Υunan Dili Öğretimindeki Metinsel Stratejilerle Yunanca Eğitim konusunu ve öğretimini analiz etmek ile ilgili olacaktır. Yunanistan'daki Azınlık öğrencilerinin ilkokulun ilk sınıflarında uyguladıkları okuma ve heceleme öğrenme stratejilerinin önerilen çift dilde okuma temeli modeline uygun olup olmadıklarını incelemektir. Bu araştırma, farklı yazım yazma sistemlerinde okuma öğrenimini ve görselliği keşfetmek için kullanıldığı bir çalışmadır. Özellikle, bu çalışmada, öğrencilerin zaman içinde okuma ve heceleme öğrenmelerini araştırılmaya çalışılmıştır. Son olarak bu araştırma döküman analiz tekniğiyle geliştirilmiştir. Bu araştırmada, Yunanistan'daki azınlık ilkokullarında kullanılan Yunanca dil eğitimi ve görselleri tasnif edilerek incelenmeye çalışılmıştır. Araştırmada, 2000 yılından sonra Azınlık öğrencilerine Yunancayı ikinci bir dil olarak öğretmeyi amaçlayan ve bu doğrultuda hazırlanan ders kitapları ve materyalleri, bu hedef doğrultusunda Avrupa programları desteği ile faaliyete geçen“Müslüman Çocuklarının Eğitimi”adıyla bilinen program içerikleri değerlendirilmiştir. Bu kapsamda üretilen görseller ve yazılan kitaplar, burada yaşayan Müslüman Türk Azınlığının kültürel değerlerine de yer verilerek çıkarılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to identify the new educational needs of Greek education in the curriculum of minority schools of Western Thrace and the issues that should be considered in explaining reality and culture in contemporary life, postmodern art. In addition, visual art and design courses in Greece and Western Thrace are to examine the subject of what should be done in the formation of a modern society. Maintaining this education policy will of course contribute positively to societies. The first part of the thesis will be about visual culture, the role of Visual Culture theory in art education, the contribution of Mirzoef to Visual Culture, the state of Visual Culture in Greece, the principles of Visual Arts and abstract art in the Modern period, Visual Art Education in Greece. In the second part of the dissertation; comprehensive teaching of the Greek language with visuals in the areas of needs and interests of students and organizing and presenting it to students based on the thematic organization of Greek language education with Visual Arts. A comprehensive description of direct and indirect Greek teaching is then made with visuals. Also offered are word acquisition strategies and corresponding instructional recommendations for their development. In Greek Greek Greek language, the third part of the study will be related to the use of images and educational approaches of students in Western Thrace, visual in Greek learning with word exercises, the place of visual in Greek Language Comprehension Studies, and the analysis of thesubject and teaching of Greek education with textual strategies in Greek Language Teaching. It is to examine whether the reading and spelling learning strategies that minority students in Greece apply in their first grade of primary school are in accordance with the proposed dual-language reading basis model. This study is a study in which it is used to explore reading learning and visualness in different writing systems. In particular, in this study, an attempt was made to investigate students ' learning to read and spell over time. In this study, Greek language education and visuals used in minority primary schools in Greece were classified and examined. In the study, textbooks and materials aimed at teaching Greek as a second language to minority students after 2000 and prepared accordingly, the contents of the program known as“education of Muslim children”, which began to operate with the support of European programs in line with this goal, were evaluated. In this context, the images produced and the books written were taken out with the inclusion of the cultural values of the Muslim Turkish minority living here.