Yunanistan'da eğitim politikaları ve çok kültürlü eğitim imkanı (Batı Trakya örneğinde sosyolojik bir inceleme)
Educational policies in greece andmulticultural education opportunity (A sociological examination on the example of Western Thrace)
  1. Tez No: 765780
  2. Yazar: VLINTAN GIASAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İSLAM CAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 139
Özet
Fransız İhtilali ile ortaya çıkan milliyetçilik akımının etkileri savaşlara yeni ülkelerin kurulmasına neden olurken, sonuçları hala günümüzde devam etmektedir. Kurulan ulus devletleri yeni azınlıkların ortaya çıkmasına neden olmuştur. Bir ülkede çoğunluk olan millet yeni devlet sınırları ile başka ülkelerde azınlık durumununa düşmüştür. Bunun sonucunda ulus devletlerden ziyade içerisinde azınlıkları barındıran çokkültürlü devletlerin oluşmasına neden olmuştur. Bazı ülkelerde azınlık milletler asimile olurken bazı devletlerde kültürel varlıklarını sürdürmektedirler. Çeşitli anlaşmalar sayesinde Batı Trakya bölgesinde azınlık durumunda olan Türk vatandaşları, kendi milli benliklerini korumakta ve devam ettirmektedir. Batı Trakya Bölgesinde azınlık olarak haklara sahip olan Türklerin bir hakkı da kendi dillerinde eğitim alma imkanıdır. Bir ulusun milli benliğini koruması ve aktarmasında önem arz eden eğitim sistemi zaman zaman iki ülke arasındaki politikalardan etkilendi. Bu etkilerin sonucunda Türk okullarına giden öğrenci sayıları azalmaktadır. Özellikle Kıbrıs Barış Harekâtı sonrasında sayıların, artan nufüsa göre azaldığı görülmektedir. Okulların bakımsız, öğretmenlerin kalifiye olmaması, ders içeriklerinin ve kitaplarının dağıtım süreçleri ve en önemlisi, gelecek kaygısı nedeniyle sayılar düşmektedir. Bu araştırmada bu durum göz önüne alınarak literatür taraması yöntemi ile elde edilen bulgular, politikalar, devletlerin siyasal ideolojilerinin Türk azınlık okullarına yansımaları ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
While the effects of the current of nationalism that emerged with the French Revolution caused the establishment of new countries in wars, the consequences still continue today. The established nation states have led to the emergence of new minorities. A nation that is a majority in one country has become a minority in other countries with the new state borders. As a result, it has led to the formation of multicultural giants that contain minorities rather than nation-states. In some countries, minority nationalities are assimilated, while in some states they still persist. Thanks to various treaties, Turkish citizens, who are in a minority situation in the Western Thrace region, protect and maintain their national selves. One of the rights of Turks who have rights as a minority in the Western Thrace Region is the opportunity to receive education in their own language. As a result of these effects, the number of students going to Turkish schools is decreasing. Especially after the Cyprus Peace Operation, it is seen that the numbers decreased according to the increasing population. The numbers are decreasing due to the neglected schools, the unqualified teachers, the distribution processes of course contents and books, and most importantly, the anxiety for the future.The education system, which is important for the protection and transfer of the national identity of a nation, has been Decoupled from the policies between the two countries from time to time, in this case, the findings obtained by the literature review method, the policies, the reflections of the political ideologies of the states on the Turkish minority schools have been discussed.