Dijital bağımlılığın 3-6 yaş grubu çocuklarda iletişim becerilerine etkisi
The effect of dijital (tablet, tv, telephone,internet,) on communacation skills of 3-6 year old children
- Tez No: 684722
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HÜSEYİN KAZAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
Dijital bağımlılığın 3-6 yaş arası çocuklar üzerindeki etkilerinin çeşitli değişkenler bağlamından incelenmesini amaçlayan bu çalışmada, İstanbul ilindeki okulöncesi eğitim kurumlarında görev yapan 15 öğretmenle yüz yüze görüşmeler yapılmıştır. Yapılan görüşmelerde elde edilen ses kayıtlarının dökümleri alınmış ve elektronik ortamda düzenlenmiştir. Çalışmada öncelikle katılımcıların 3-6 yaş çocuklarının gelişim özellikleri ve dijital araçları kullanma durumları konusundaki görüşleri arasındaki benzerlikleri ortaya çıkarmak üzere Kelime Korelasyon analizi yapılmıştır. Çocuk gelişimi bölümü kökenli iki öğretmenin görüşleri ile mesleki deneyim süresi 5 yıldan fazla olan öğretmenlerin görüşleri arasında yüksek düzeyli korelasyonlar gözlenmiştir. Devamında, dökümler incelenmiş ve katılımcıların ürettikleri kodlar belirlenmiştir. Katılımcılar tarafından oluşturulan kodlar, benzer özelliklerine göre bir araya getirilerek kategoriler altında toplanmıştır. Kategoriler temalarla ilişkilendirilerek sunulmuştur. Yapılan görüşmelerden elde edilen veri çözümlendiğinde, katılımcıların, günümüzün önemli sorunları arasında yer alan dijital bağımlılık ve bunun 3-6 yaş grubu çocuklar üzerindeki etkileri konusunda ifade ettikleri görüşlerin, araştırma sorularıyla paralellik arz edecek biçimde 11 tema altında toplanmasına karar verilmiştir. İlk tema genel olarak öğrencilerin sosyal davranış özelliklerine ilişkin öğretmen görüşlerini içerirken, ikinci tema bilişsel davranış özelliklerini, üçüncü tema da öğrencilerin psikomotor davranış özelliklerine ilişkin görüşleri içermektedir. Dördüncü tema okulöncesi öğretmenlerinin 3-6 yaş çocuklarının dijital araç kullanımına ilişkin genel görüşlerine odaklanırken, beşinci tema yoğun dijital araç kullanımının çocukların davranışlarına olan etkilerini incelemektedir. Altıncı tema dijital araç kullanımının çocukların sosyal gelişimleri üzerindeki etkilerini incelerken, yedinci tema bu etkileri bilişsel gelişim bağlamında, sekizinci tema da psikomotor gelişim bağlamında incelemektedir. Dokuzuncu tema 3-6 yaş arası çocukların ideal dijital araç kullanma süresine ilişkin öğretmen görüşlerine yönelik iken, onuncu tema dijital araç kullanımının çocuklar üzerindeki olumsuz etkisini araştırmaktadır. On birinci ve son tema da öğretmenlerin dijital araç kullanımına ilişkin önerilerine odaklanmaktadır. İstanbul ilinde görev yapan, okulöncesi ve çocuk gelişimi öğretmenliği kökenli katılımcıların görüşleri incelendiğinde, 3-6 yaş grubu çocukların, içinde yaşanılan çağın gereklerine uygun bir biçimde fiziksel, bilişsel, duyuşsal gelişim davranışları gösterdikleri, dijital araçlarla zaman geçirme süreleri arttıkça çocuklarda istenmeyen kimi davranış farklılıklarının gözlendiği, dijital araç kullanım sürelerinin belli bir sınırda tutulduğunda ise çocukların bilişsel ve duyuşsal gelişimlerine katkı sunabileceğini düşündükleri söylenebilir. Çalışma bir bütün olarak değerlendirildiğinde, erken dönem çocukları bir bütün olarak ele alması ve dijital 30 araç kullanımına ilişkin detaylı sonuçlara ulaşması nedeniyle araştırmanın ilgili alanyazına katkı sunduğu, bu nedenle önemli olduğu düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, which aims to examine the effects of digital addiction on children aged 3-6 in the context of various variables, face-to-face interviews were conducted with 15 teachers working in preschool education institutions in Istanbul. The audio recordings obtained during the interviews were transcribed and edited electronically. In the study, firstly, Word Correlation analysis was conducted to reveal the similarities between the participants' views on the developmental characteristics of 3- 6 year old children and their usage of digital tools. High-level correlations were observed between the views of two teachers from the child development department and those of teachers with more than 5 years of professional experience. Afterwards, the transcripts were examined and the codes produced by the participants were determined. The codes created by the participants were gathered under categories, based on similar features. Categories were presented in association with themes. When the data obtained from the interviews were analysed, it was decided that the opinions expressed by the participants on digital addiction, which is among the important problems of today, and its effects on children aged 3-6, were collected under 11 themes in line with the research questions. While the first theme generally includes teachers' opinions on students' social behavior characteristics, the second theme includes cognitive behavioral characteristics, and the third theme includes views on students' psychomotor behavior characteristics. While the fourth theme focuses on the general views of preschool teachers on the use of digital devices in children aged 3-6, the fifth theme examines the effects of intensive digital tool use on children's behavior. While the sixth theme examines the effects of digital device use on children's social development, the seventh theme examines these effects in the context of cognitive development and the eighth theme in the context of psychomotor development. The ninth theme is about teachers' views on the ideal digital device usage time of children aged 3-6, while the tenth theme explores the negative impact of digital device use on children. The eleventh and final theme also focuses on teachers' suggestions for using digital devices. When the opinions of the pre-school and child development teachers who were working in Istanbul were examined, it was observed that 3-6 year old children showed physical, cognitive and affective development behaviors in accordance with the requirements of the age they lived in, and some unwanted behavior differences were observed in children as their time spent with digital tools increased. It can be said that they think that when the duration of digital device use is kept within a certain limit, it can contribute to the cognitive and affective development of children. When the study is evaluated as a whole, it is considered to be important because the 33 study contributes to the relevant literature as it deals with early-age children as a whole and reaches detailed results regarding the use of digital devices.