Dijital öykü çalışmalarının dil becerilerine yansımaları
Reflections of digital story activities on language skills
  1. Tez No: 684743
  2. Yazar: SARENUR DEMİRKOL
  3. Danışmanlar: PROF. PINAR GİRMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu çalışmanın amacı, dijital öykü çalışmalarının dil becerilerine yansımalarını ortaya koymaktır. Bu araştırmada, temel nitel araştırma yaklaşımından yararlanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu, 2005-2021 yılları arasında yapılmış, bulguları arasında temel dil becerilerine katkısı bulunan dijital öykü çalışmaları ve yurt içinde sınıf eğitimi alanında, dijital öykü konusunda lisansüstü tez yazmış 7 araştırmacı oluşturmaktadır. Veriler, doküman incelemesi ve görüşmelerle elde edilmiştir. Verilerin çözümlemesinde,betimsel analizden yararlanılmıştır. Araştırmada yurt içinde ve yurt dışında yapılan dijital öykü ve ana dilinin birlikte kullanıldığı çalışmalar toplanarak analiz edilmiş ve belirlenen araştırmacılarla yarı yapılandırılmış görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Gerçekleştirilen analizler sonucunda araştırma bulguları Dinleme, Konuşma, Okuma ve Yazma Becerisi olarak 4 ana temada etrafında toplanmıştır. Bu 4 temel temaya dayalı olarak Dinleme Becerisi ana temasının altında; Motivasyon, Dinleme Stratejileri, Dinlediğini Anlama ve Tutum olarak 4 alt tema belirlenmiştir. Konuşma Becerisi ana temasının altında; İletişim, Konuşma Stratejileri ve Motivasyon olarak 3 alt tema belirlenmiştir. Okuma Becerisi ana temasının altında; Akıcı Okuma, Motivasyon, Okuma Hataları ve Okuduğunu Anlama olarak 4 alt tema belirlenmiştir. Yazma Becerisi ana temasının altında ise; Yazma Kaygısı, Yazma Öz Yeterliği, Yaratıcılık, Tutum, Motivasyon, Yazma Niteliği ve Yazma Stratejileri olarak 7 alt tema belirlenmiştir. Araştırmacılarla yapılan görüşmeler sonunda, dijital öykü çalışması yapacak araştırmacılar için ön hazırlık çalışmasının yapılması gerektiği, teknolojik okuryazarlığın ve teknolojik altyapının önemli olduğu belirlenmiştir. Bu araştırmada, dijital öykü etkinliklerinin dinleme, konuşma, okuma ve yazma temel dil becerilerini olumlu yönde geliştirdiği belirlenmiş, dijital öykü etkinliklerinin eğitim ve öğretimde kullanılmasının öğrencilere birden fazla alanda olumlu katkı sağladığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to reveal the reflections of digital story activities on language skills. This study covers the years between 2005 – 2021, and uses a basic qualitative research approach. Research participants determined with a criterion sampling method and seven researchers participated in the study. The seven researchers wrote postgraduate theses about the integration of digital story and native language integrated studies in primary education. The data were obtained through document review and interviews. Content analysis was used to analyze the data. In the research, domestic and international studies about digital story and native language were used. The studies were analyzed and semi-structured interviews were conducted with the participants. At the end of the analysis, data findings were separated into four groups of skills: listening, speaking, reading and writing. The subthemes for listening skills are motivation, listening strategies, listening comprehension, and attitude. The sub-themes for speaking are communication, speaking strategies, and motivation. The sub-themes for reading are fluent reading, motivation, reading mistakes, and reading comprehension. The sub-themes for writing are writing anxiety, selfsufficiency in writing, creativity, attitude, motivation, writing quality, and writing strategies. At the end of the interviews with the researchers, it was determined that preliminary work should occur on researching the importance of digital story, and that technological literacy and technological infrastructure are important. In this research, it was found that digital story activities improved listening, speaking, reading, and writing basic language skills.Research findings also show that the use of digital story activities in education and training contributed positively to students in more than one area of language skill development.