توظيف استراتيجيات الإيحاء في تعليم اللغة العربية للناطقين بغيرها
Yabancılara Arapça öğretiminde telkin stratejisinin kullanılması
  1. Tez No: 684741
  2. Yazar: MOHAMMAD AYESH
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ INAIATILLA AZIMOV
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Arapça
  9. Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Arap Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Arap Dili Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 150
Özet
Araştırmanın amacı: Telkin statejisini ve bu stratejide kullanılan teknikleri incelemek: Ana dili Arapça olmayanlar için Arapça Öğretiminde Telkin Stratejisinin Kullanımını bir Yöntem Önerisi olarak denemektir. Bunun yanı sıra Arap dili ve telkin olayının Dil Öğretimi açısından bağlantısını saptamak süretiyle: anadili Arapça olmayanlara öğretilmesini kolaylaştırmak için nasıl kullanılabileceğini eski veya modern kaynaklardan hareketle: dil eğitiminde kullanılan telkin tekniklerini ele alan araştımaların öne sürdükleri görüşleri doğrultusunda incelemektir.“Günümüzde Ana dili Arapça olmayanlar için Arapça Öğretiminde Telkin Stratejisinin Kullanılması Nasıl Olmalı?”: Dil Öğretiminde Telkini kullanarak nasıl bir başarılı Dil Öğretimi sağlanmalı?" sorularına cevaplar sunarak: dört temel dil becerisi çerçevesinde eğitsel bir yöntem önerisi sunmak da işbu Araştırmamızın amaçlarındandır. Araştırma iki bölümden oluşmaktadır. Birinci Bölümde yapısalcılık: pragmatizm ve dillerin doğuşunun ele alındığı dilbilimsel alan ve Telkin ile bağlantısı bu ana kadar yapılmış araştırmalar ışığında ele alınmıştır. İkinci Bölümde ise zekâ ve zihin temelli öğrenme: duyular aracılığıyla Telkin olayının incelenmesi: zeka ve zihinsel eğitim çerçevesinde psikolojik: pratik ve eğitsel olarak araştırılan Telkin Stratejisi ve bu stratejide kullanabileceğimiz teknikler incelenmiş: Arapça Öğretiminde karşılaşılan sorunlar ve bu sorunları Telkin Stratejisi kullanarak nasıl aşabileceğimize dair öneriler yer almıştır. Yukardakı bahsedilenler dışında araştırmalar yoluyla aşağıdaki üç ana neticeye ulaşıldı: Birincisi: Öğrencinin: duyusal etkileri (sesler: sinyaller (işaretler) ve dilbilimsel semboller olarak yazılan sözcükler gibi) edinmesine motive etmek için Telkin kullanmaktır. Böylelikle bu duyusal uyarıcılar: öğrenmeye motive edecek şekilde formüle edilir. İkincisi: Telkindediğimizolary öğrenciyi: Dil öğrenirken dildeki anlamı oluşturması için: dış duyusal semboller veya cümlelerin düzenlendiği dilin iç bölümleri arasındaki dilsel korelasyonu anlamada sezgisini kullanmaya motive etmektir. Üçüncüsü: Telkin Arapçayı Ana Dil olarak Öğrenen öğrenciyi duyusal uyarıcıları edinmeye devam etmesi ve zihninde etkileşime geçirmesi için motive etmektedir. Böylece bu: dili anlamasına katkıda bulunur: onunla etkileşim ve ilişki kurma becerisini geliştirir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The research purpose is to study intimation techniques and strategies: determine the relation between intimation and Arabic: and how we can use it to simplify learning Arabic for non-Arabic speakers. It can be achieved by collecting all the related materials either modern or ancient writing. Furthermore: Include the intimation strategies in educational context for the four basic linguistic skills to be able to answer these two questions: How to use the intimation strategies in learning Arabic for non-Arabic speakers in modern age? And how to create linguistic understanding to connect intimation with the language? This research Built on three fundamental areas. First area is the linguistic area: where has been studied the morphology: parliamentary and native language Second area is the mental area where the study of memory: intelligences and learning depend on mind through using materials. Third and last: the intimation area where has been studied it physically: practically and educationally. By questions and research: we find three fundamental strategies: First: use the intimation to motivate learners to receive physical effects like sounds: signs: and written words as linguistics symbols in order to express these physical effects in a motivated way for the learner. Second: motivate the learner to use their sense to understand the linguistics connection whether by using external physical symbols or among the internal parts of the language including the word order to create meaning. Third: motivate Arabic learners to proceed receive physical effects and activate it in the mind. This will contribute in understanding the language: developing their ability in dealing with language and coherence with it. Through research-based descriptive methodology that aim to collect and describe the researchers` results about intimation: and rearrange what they offer to come up with a practical mechanism that can be suggested in applying the intimation in learning Arabic for non-Arabic speakers.