Spor - fitness merkezlerinin algılanan hizmet kalitesi ölçeğinin geliştirilmesi
Developing the perceived service quality scale of sport-fitness centers
  1. Tez No: 214446
  2. Yazar: YILMAZ UÇAN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. GAZANFER DOĞU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Spor Yöneticiliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
Bu çalısma, ?Türkiye'deki Spor-Fitness merkezlerinin Algılanan Hizmet Kalitesini? degerlendirebilecek bir Hizmet Kalitesi Degerlendirme ölçegi gelistirmek üzere tasarlanmıstır. Bu amaca yönelik olarak, literatür taraması, spor-fitness merkezi üyeleri ile görüsmeler ve konunun uzmanları ile yapılan panel sonucunda, 56 maddeden olusan ön ölçek meydana getirilmistir. Daha sonra ön ölçek revize edilerek ölçekteki madde sayısı 41'e düsürülmüstür. Revize edilen ölçek, 12 spor-fitness merkezindeki 425 katılımcıya uygulanmıstır. Yönergeye uygun olarak doldurulan 403 ölçekten elde edilen veriler analizlerde kullanılmıstır. Faktör analizinden önce yapılan madde-ölçek korelasyonları sonucuna göre 6 madde ölçekten çıkarılmıstır. Daha sonra test edilen ölçekteki 3 madde, birden fazla faktörde yüklendigi için silinerek analiz tekrar edilmistir. Yapılan açımlayıcı faktör analizi sonuçlarına göre; 6 boyutlu bir yapı ortaya çıkmıstır. Bu boyutlar: Etkilesim kalitesi, çıktı kalitesi, fiziksel çevre kalitesi, egzersiz alet ve ekipmanları kalitesi ve ortam kosulları kalitesi, olarak adlandırılmıstır. Bütün boyutlar, kabul edilebilir alfa degerlerine sahiptir (.95 ile. 77 arasında) ve ölçegin tümüne ait alfa güvenirlik katsayısı .95'tir. Bu altı boyut toplam varyansın %69.3'ünü açıklamaktadır. Spor?Fitness Merkezleri Algılanan Hizmet Kalitesi Ölçegi'nin son sekli 31 madde ve 6 boyuttan olusmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study was designed to develop the Service Quality Assessment Scale to evaluate the Perceived Service Quality of Sport-Fitness Centers in Turkey. Through review of literature, interviews the sport-fitness center (customers) members, panel of experts, and preliminary scale with 56 items was formulated. Next the scale was revised and, the revised scale items reduced to a 41-items. This revised scale was administered to 425 members from 12 sport-fitness centers. Four hundred and three complete questionnaires were the sample for this study. Before the EFA, 6 items deleted due to item-total correlations results. The scale was then tested and, 3 items were deleted with double factor loadings. The EFA (exploratory factor analysis) results showed, six factors emerged in the EFA: Interaction quality, outcome quality, physical environment quality, equipment quality, program quality and, ambient condition quality. All the factors had acceptable alpha (.95 to .77) and composite reliability coefficients. These six factors accounted for 69.3 % explained variance. The final scale consisted of 31 items with 6 factors to measure Perceived Service Quality of sport-fitness centers in Turkey.