Türk iş hukukunda eşit işlem ilkesine aykırılık
Discrimination to equal processing principles in Turkish labor law
- Tez No: 684777
- Danışmanlar: DOÇ. DR. RECEP MAKAS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yalova Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Anayasanın 10. maddesinde eşitlik ilkesi ile ilgili düzenlemeler yer almaktadır. Düzenlenen eşitlik ilkesinin iki yönü bulunmaktadır. Bu yönlerden ilkini ayrımcılık yasağı oluşturmaktadır. Bu yasak doğrultusunda kişiler arasında dil, ırk, renk, cinsiyet, din, siyasi görüş gibi nedenlere dayanarak farklı işlem yapılamamaktadır. İlkenin ikinci boyutu ise, aynı ya da benzer durumdaki kişilere, haklı bir gerekçe sunulmadığı takdirde farklı işlem yapılmaması gerektiğidir. Dolayısıyla tüm bireylere eşit davranılması öngörülmektedir. Bireylere eşit davranılması ise eşit işlem yapma borcu olarak adlandırılmaktadır. Benzer durumda olanlara aynı davranılması gerektiğini ileri süren bu anlayış farklı durumdaki kişilere de farklı davranılması gerektiği anlamını taşımaktadır. İş Hukukuna göre işveren, işçilerine karşı ayrımcılık yasağı ve eşit davranma borcuna uygun davranışlarda bulunmalıdır. Eşit işlem yapma borcu işveren ile işçi arasında iş ilişkisinin kurulması ile ortaya çıkmaktadır. Tüm bunların yanında işveren çalışma şartlarını oluştururken ya da yönetim hakkını kullanırken ve iş sözleşmelerinin feshi durumunda eşitlik ilkesine uygun hareket etmek zorundadır.
Özet (Çeviri)
The 10th article of the Constitution includes regulations on the principle of equality. The regulated equality principle has two aspects. The first of these aspects is the prohibition of discrimination. In line with this prohibition, different transactions cannot be made among people based on reasons such as language, race, color, gender, religion, political opinion. It is argued that the second dimension of the principle is that people who are in the same or similar situation should not be treated differently unless a justified justification is provided. Therefore, all individuals are expected to be treated equally. This understanding is called equal transaction debt. This understanding, which suggests that those who are in a similar situation should be treated the same, states that people in different situations should be treated differently. In the Labor Law, the employer should behave in accordance with the prohibition of discrimination against employees and equal debt. The equal transaction debt arises with the establishment of a business relationship between the employer and the worker. In addition to all these, the employer has to act in accordance with the principle of equality when creating working conditions or exercising his right to management and in case of termination of employment contracts.