Hipertansiyon ve oksidatif stres arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi
The evaluation of relation between hypertension and oxidative stress
  1. Tez No: 684797
  2. Yazar: AYŞE NUR MYUMYUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET KAHRAMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyonkarahisar Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Hipertansiyon ve oksidatif stres arasındaki ilişkiyle ilgili literatürde pek çok çalışma vardır, ancak tutarsız sonuçlar ve oksidatif stresin karmaşık etki mekanizması nedeniyle, hipertansiyon ile oksidatif stres parametreleri hala ilişkilendirilmeye çalışılmaktadır. Sistolik ve diastolik kan basıncı sırasıyla 140/90 mmHg'den büyük olan bireylere hipertansiyon tanısı konulmaktadır. Vücudumuzda savunma sistemi olarak radikaller dengeli bir şekilde oluşmakta ve ardından antioksidan mekanizma sayesinde zararsızlaştırılmaktadır. Fakat bu dengenin bozulmasıyla yani oksidanların aşırı üretimiyle oksidatif stres vücutta çeşitli hasarlara ve patolojilere neden olmaktadır. Bizim çalışmamızda hipertansiyon tanısı almış ve bunun yanında diyabet, enfeksiyon bulgusu, romatolojik hastalığı, malignitesi, kronik böbrek yetmezliği, geçirilmiş miyokart enfarktüsü, kalp yetmezliği olmayan 18-80 yaş aralığında 46 hasta serumlarında oksidatif stres belirteçleri olarak malondialdehit (MDA), karbonil grubu, indirgenmiş glutatyon (GSH) ve sülfidril (SH) grupları tayin edilmiştir. Aynı belirteçler romatolojik hastalığı, malignitesi, kronik böbrek yetmezliği, geçirilmiş miyokart enfarktüsü, kalp yetmezliği olmamasının yanı sıra hipertansiyonu olmayan 32 kontrol grubunda da çalışılmıştır. Bu çalışmalar sonucunda MDA düzeyleri iki grup arasında istatistiksel olarak anlamlı bulunmasına rağmen (p0,05).
Özet (Çeviri)
There are many studies in the literature on the relationship between hypertension and oxidative stress, but due to inconsistent results and the complex mechanism of action of oxidative stress, it is still tried to correlate hypertension with oxidative stress parameters. Individuals with systolic and diastolic blood pressures greater than 140/90 mmHg, respectively, are diagnosed with hypertension. As a defense system in our body, radicals are formed in a balanced way and then they are rendered harmless by the antioxidant mechanism. However, with the disruption of this balance, that is, with the excessive production of oxidants, oxidative stress causes various damages and pathologies in the body. In our study, malondialdehyde (MDA), carbonyl group, reduced glutathione (GSH) and sulfhydryl (SH) groups as oxidative stress markers were found in the sera of 46 patients aged 18-80 years who were diagnosed with hypertension and had no diabetes, signs of infection, rheumatological disease, malignancy, chronic kidney failure, previous myocardial infarction, heart failure. The same markers were also studied in 32 control groups without rheumatologic disease, malignancy, chronic renal failure, previous myocardial infarction, heart failure, as well as hypertension. As a result of these studies, although MDA levels were found to be statistically significant between the two groups (p0.05).