Obez çocuk ve ebeveynlerinde small dense LDL, lipokalin-2, insülin direnci ve oksidatif stres parametrelerinin değerlendirilmesi
The evaluation of small dense ldl, lipocalin?2, insulin resistance and oxidative stress parameters in obese child and their parents
- Tez No: 311341
- Danışmanlar: PROF. DR. SABAHATTİN MUHTAROĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Biyokimya, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Nutrition and Dietetics, Biochemistry, Child Health and Diseases
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Çocukluk obezitesi ve ilişkili olduğu ciddi sağlık sorunlarının artan hızı, tıbbi araştırmalarda ve sağlık politikalarında gittikçe daha çok ilgi çekmektedir. Ebeveynlerin eğitim düzeyi, ağırlık durumu ve çalışma süresinin dâhil olduğu faktörlerin çocukluk obezitesi ile ilişkisi ayrıntılı bir şekilde araştırılmasına rağmen obeziteyle ilişkili kan parametreleri açısından obez çocuk ve ebeveynlerinin ilişkisini gösteren yeterli bir çalışma yoktur. Bu nedenle, ayrıntılı bir şekilde incelenmemiş olan obez çocuk ve ebeveynleri arasındaki oksidatif stres ve enerji metabolizmasına ait parametrelerinin incelenmesi amaçlanmıştır.Çalışmamıza yaşları 6 ile 15 arasında olan 51 obez çocuk ve ebeveynleri ile sağlıklı kontrol grubu dâhil edildi. Serum lipitleri, açlık glukozu ve insülin, Siemens kimya sistemleri ile analiz edildi ve insülin rezistansı (IR) homeostatic model assessment (HOMA) ile değerlendirildi. Paraoksonaz, malondialdehit ve small, dense LDL spektrofotometrik metot ile koenzim Q10 (CoQ10) seviyeleri ise yüksek performans sıvı kromatografisi ile ölçüldü. Serum leptin, lipokalin?2 (Lip?2) ve okside LDL (oxLDL) ile plazma endotelin?1 enzim bağlı immünoassay ile ve plazma nitrik oksit (NO) kolorimetrik yöntem ile ölçüldü.Çalışmamızda obez kız ve erkek çocuklar karşılaştırıldığı zaman, kız çocuklarının lip?2 seviyeleri erkek çocuklarının Lip-2 seviyelerine göre anlamlı düzeyde yüksek bulundu. Obez çocuklardaki insülin, HOMA, lipit profili, oxLDL, CoQ10, leptin ve NO değerleri kontrol grubu ile karşılaştırıldığı zaman anlamlı düzeyde farklıydı. Daha da önemlisi obez çocuk ve ebeveynlerinde; oxLDL gibi oksidatif stres ve enerji metabolizmasının kontrolünde rol oynayan NO açısından önemli düzeyde ilişkili bulunması idi.Obez çocuk ve ebeveynlerinde de bulunan IR ve dislipidemi ile birlikte oxLDL ve NO'nun: oksidatif stres ve obezite riski içinde bulunan çocukların erken tespitine, tip 2 diyabet, hipertansiyon ve kardiyovasküler hastalıkların dahil olduğu obezite ile ilişkili ciddi sağlık problemlerinin önlenmesinde izlenecek stratejiler için yardımcı olabileceğini öne sürülebilir.
Özet (Çeviri)
The high rate of childhood obesity and its related serious health consequences have received increasing attention in medical studies and health policy. Although the relationship between childhood obesity and parental factors including parental education, parental weight status and parental working time has been extensively explored, in terms of obesity-related blood parameters there is no sufficient study on association between obese children and their parents. Therefore, our objective was to examine, that has not been investigated previously in detail, the relationships of oxidative stress and energy metabolism parameters between obese children and their parents.Our study included 51 obese children aged 6 to 15 with their parents and 40 healthy controls. Serum lipids, fasting glucose and insulin were analyzed by Siemens Chemistry System and insulin resistance (IR) was assessed by homeostatic model assessment (HOMA). Paraoxanase, malondialdehyte and small, dense LDL were evaluated by spectrophotometric method and coenzyme Q10 (CoQ10) levels measured by high-performance liquid chromatography. Serum leptin, lipocalin?2 (LCN?2), oxidized LDL (oxLDL), plasma endothelin?1 were measured by enzyme-linked immunosorbent assays and plasma nitric oxide (NO) was measured by colorimetric method.In our study we found that obese girls had significantly higher LCN?2 levels than LCN?2 of obese boys. Levels of insulin, HOMA lipids profiles, oxLDL, CoQ10, leptin and NO were significantly different in obese childs as compared to controls. More importantly, there were significantly correlations in terms of oxidative stress and energy metabolism parameters between parents and their children's, especially oxLDL and NO which are implicated in the control of energy homeostasis.We suggest that existent IR and dyslipidemia with oxLDL and NO in obese childs and their parents may permit early detection of children at risk for oxidative stres and obesity and may help us for management strategies of preventing childhood obesity and its related serious health consequences including , type 2 diabetes, hypertension and cardiovascular disease.