Yetişkin bağlanma biçimleri ile kişilik bozuklukları semptom düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
The impact of attachment style on personality disorders in adults
  1. Tez No: 684799
  2. Yazar: TUBA OK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ENGİN EKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 151
Özet
Bu çalışmanın amacı yetişkin bağlanma biçemlerinin kişilik bozukluklarıyla ilişkisini incelemektir. Araştırma İstanbul ilinde 388 kişi ile gerçekleştirilmiştir. Araştırma verilerinin toplanmasında demografik bilgi formu, Coolidge Axis II Inventory – Plus Türkçe Kısa Form ve Yakın İlişkilerde Yaşantılar Envanteri-II kullanılmıştır. Toplanan veriler SPSS programı ile analiz edilmiştir. Araştırma sonucunda Kaygı bağlılığı ve Kaçınma bağlılığı biçemleri ile Paranoid KB, Şizotipal KB, Şizoid KB, Antisosyal KB, Borderline KB, Histrionik KB, Narsistik KB, Obsesif Kompulsif KB, Çekingen KB ve Bağımlı KB arasında anlamlı bir ilişki olduğu tespit edilmiştir. Kaygı bağlılığı ve kaçınma bağlılığı kişilik bozukluklarını yordamaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the relationship between adult attachment styles and personality disorders. The research was conducted with 388 people in Istanbul province. Demographic information form, Coolidge Axis II Inventory - Plus Turkish Short Form and Experiences in Close Relationships Inventory-II were used to collect research data. The collected data were analyzed with the SPSS program. As a result of the study, it was found that there is a significant relationship between Anxiety Attachment and Avoidance Attachment styles and Paranoid Personality Disorder, Schizotypal Personality Disorder, Schizoid Personality Disorder, Antisocial Personality Disorder, Borderline Personality Disorder, Histrionic Personality Disorder, Narcissistic Personality Disorder, Obsessive Compulsive Personality Disorder, Avoidant Personality Disorder and Dependent Personality Disorder.