Çocuk diş hekimlerinin tükenmişlik düzeyi
Burnout level of pediatric dentistry
- Tez No: 684800
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NURAY TÜLOĞLU
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Diş Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Amaç: Araştırmamızda, Çocuk Diş Hekimleri'nin tükenmişlik düzeyi, tükenmişlik nedenleri ve sosyodemografik özelliklerin tükenmişliğe etkisinin belirlemesi amaçlandı. Materyal ve Metot: Araştırmamızda Şubat 2020- Mart 2020 tarihleri arasında Türkiye'de çalışan Çocuk Diş Hekimleri'ne internet aracılığıyla anket uygulandı. Anket formu sosyodemografik bilgileri ve tükenmişlikle ilişkili faktörleri içeren sorulardan ve Maslach Tükenmişlik Ölçeği'nden oluşmaktadır. Elde edilen verilerin istatistiksel olarak değerlendirilmesinde tanımlayıcı istatistikler ve kategorik değişkenlerin analizi için ki- kare testi kullanıldı. Bulgular: Araştırmamızda tüm anket sorularını eksiksiz yanıtlayan 181 Çocuk Diş Hekimi'nin verileri değerlendirildi. Katılımcıların %93.4'ünün kadın, %69.1'inin 25-30 yaş aralığında, %64.1'inin bekâr ve %84.5'inin çocuk sahibi olmadığı tespit edildi. Çalışma sonucunda katılımcıların %14.9'unda genel tükenmişlik, %27.6'sında yüksek duygusal tükenme, %20.4'ünde yüksek duyarsızlaşma ve %97.8'inde düşük kişisel başarı varlığı saptandı.
Özet (Çeviri)
Aim: In our study, it was aimed to determine the burnout level of Pediatric Dentists, the causes of burnout and the effect of sociodemographic characteristics on burnout. Materials and Methods: In our research, a questionnaire was applied to Pediatric Dentists working in Turkey between February 2020 and March 2020. The questionnaire form consists of questions including sociodemographic information and factors related to burnout, and the Maslach Burnout Inventory. Descriptive statistics were used in the statistical evaluation of the obtained data and the chi-square test was used for the analysis of categorical variables. Results: In our study, the data of 181 Pediatric Dentists who answered all the questionnaire questions were evaluated. It was determined that %93.4 of the participants were women, %69.1 were between the ages of 25-30, %64.1 were single and %84.5 had no children. As a result of the study, 14.9% of the participants had general burnout, %27.6 had high emotional exhaustion, %20.4 had high depersonalization and %97.8 had low personal accomplishment.