Diş Hekimliği lisansüstü öğrencilerinde 'maslach tükenmişlik envanteri' ve 'eksik kalma korkusu' skalasının değerlendirilmesi
The evaluation of the 'maslach burnout inventory' and 'fear of missing out' scale in post-graduate students of dentistry
- Tez No: 727970
 - Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ PINAR DEMİR
 - Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
 - Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
 - Yıl: 2022
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: İnönü Üniversitesi
 - Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
 - Ana Bilim Dalı: Pedodonti Ana Bilim Dalı
 - Bilim Dalı: Pedodonti Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 101
Özet
Amaç: Araştırmamızda amaç lisansüstü eğitimi devam etmekte olan diş hekimlerinin yaşadıkları tükenmişlik seviyelerinin ve FoMO(Fear of Missing Out)'nun varlığının değerlendirilmesidir. Öğrencilerin uzmanlığı seçerken bunun üzerinde FoMO'nun ne derece etkin olduğu, FoMO ve Maslach Tükenmişlik Envanterinin birbiri ile ilişkileri incelenmiştir. Materyal ve Metot: Çalışmaya Yüksek Öğretim Kurumunda aktif öğrenci olarak görünen 2327 kişiden gönderilen linki doldurmayı tercih eden 403 hekim katılmıştır. Bulgular: Çalışmaya 272 (%67,5) kadın ve 131 (%32.5) erkek hekim katıldı. Çocuk diş hekimlerinin ise %96.7'sinin kadın, %65'inin bekar olduğu belirlendi. Diş hekimlerinin %50.3'ünde, çocuk diş hekimlerinin ise %50'sinde yüksek tükenmişlik varlığı tespit edildi. Diş hekimlerinde trait puanı arttıkça duyarsızlaşma ve duygusal tükenme puanlarının da istatistiksel olarak anlamlı artış gösterdiği tespit edildi. Tükenmişlik arttıkça hekimler akranlarının daha donanımlı olmasından endişe duymaya başlamaktadır. Düşük kişisel başarı puanları açısından yüksek risk grubunda bulunan hekimlerin FoMOs ve trait puanları buna bağlı istatistiksel olarak anlamlı çıkmıştır(p=0.017, p=0.001). Kadın diş hekimlerinin FoMO puanları erkek hekimlerden daha yüksekti. Sonuç: Lisansüstü eğitimine devam eden hekimlerde tükenmişlik semptomlarının yüksek ve akranlarından geri kalma korkusunun ortalama bir değerde olduğu tespit edildi. Tükenmişliği azaltmak, her hekim için iş memnuniyetini artırmak ve hastalarla kaliteli etkileşimleri teşvik etmek amacıyla sistem düzeyinde değişiklikler yapılması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of our research is to evaluate the burnout levels of dentists who continue their postgraduate education and the presence of FoMO (Fear of Missing Out). While preferring the specialization, the effectiveness of FoMO on it and the relations of FoMO and Maslach Burnout Inventory with each other were examined. Materials and Methods: 403 dentists who preferred to fill in the link sent from 2327 person who appears as an active student in the Higher Education Institution participated in the study. Results: 272 (67.5%) female and 131 (32.5%) male dentists participated in the study. It was determined that 96.7% of the pediatric dentists were female and 65% were single. High burnout was detected in 50.3% of dentists and 50% of pediatric dentists. It was determined that as the trait score increased in dentists, depersonalization and emotional exhaustion scores also increased statistically significantly. As burnout increases, dentists begin to worry that their peers are better equipped. The FoMOs and trait scores of the dentists in the high-risk group in terms of low personal achievement scores were statistically significant (p=0.017, p=0.001). Female dentists had higher FoMO scores than male dentists. Conclusion: It was determined that the burnout symptoms were high and the fear of falling behind their peers was at an average value in the dentists who continued their postgraduate education. System-level changes are needed to reduce burnout, increase job satisfaction for each dentist, and promote quality interactions with patients.