Parkinson hastalığı olan bireylerde yaşam kalitesinin tremor şiddeti ve fonksiyonellik ile irdelenmesi
Investigation of quality of life with tremor severity and functionality in individuals with Parkinson's disease
  1. Tez No: 684823
  2. Yazar: BUSE KILINÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NİLÜFER ÇETİŞLİ KORKMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 147
Özet
Çalışmanın amacı, Parkinson Hastalığı (PH) olan bireylerde yaşam kalitesinin hastalık düzeyi, fonksiyonellik ve kavrama kuvveti ile irdelenmesidir. Çalışmaya 42-80 yaş aralığında 52 PH'li birey dâhil edildi. Katılımcıların yaşam kalitesi düzeyini incelemek için Parkinson Hastalığı Yaşam Kalitesi Anketi (PHA-39), hastalık düzeyini belirlemek için Hareket Bozuklukları Derneği Birleşik Parkinson Hastalığı Değerleme Ölçeği (HBD-BPHDÖ), tremor amplitüdünün ölçümü için elektromiyografi (EMG) yöntemi, üst ekstremite fonksiyonelliğini değerlendirmek için Dokuz Delikli Peg Test (9DPT), kaba ve çimdikleyici kavrama kuvvetini değerlendirmek için dinamometre kullanıldı. Hastalık durasyonu 5 yıldan az olan bireyler ve hastalık durasyonu 5 yıl ve daha fazla olan bireyler arasında HBD-BPHDÖ, kaba ve çimdikleyici kavrama kuvveti, PHA-39, istirahat tremoru açısından anlamlı fark olmadığı (p>0.05), sağ elden yapılan postüral tremor amplitüdündeki farkın anlamlı olduğu saptandı (p≤0.05). Tremor amplitüdü PHA-39'un günlük yaşam aktiviteleri, duygusal esenlik, stigma, sosyal destek, iletişim alt parametreleri ile anlamlı ilişkiye sahipti (p≤0.05). HBD-BPHDÖ, PHA-39'un sosyal destek parametresi hariç tamamıyla ilişkiliydi (p≤0.05). Kaba ve çimdikleyici kavrama kuvveti ile PHA-39'un iletişim ve bedensel rahatsızlık hariç diğer alt bölümleri arasındaki ilişki anlamlıydı (p≤0.05). 9DPT ile PHA-39'un sosyal destek ve bedensel rahatsızlık hariç diğer parametreleri arasındaki ilişki anlamlıydı (p≤0.05). Tremor amplitüdü HBD-BPHDÖ'nün motor sorunlar hariç diğer bölümleri ile anlamlı ilişkiye sahipti (p≤0.05). PH olan bireylerin hem günlük yaşam aktivitelerine katılımının hem de yaşam kalitesini arttırmaya odaklanan yaklaşımlarda tremorun ve ince el becerisi ile kavrama kuvvetini içeren üst ekstremite fonksiyonelliğinin erken dönemden itibaren ele alınması gerektiği sonucuna varılmıştır. PH'li bireylerde yaşam kalitesinin tremor amplitüdü, hastalık şiddeti, kavrama kuvvetinin yanı sıra ince el becerisini içeren fonksiyonellikle ilişkili olduğunu saptayan çalışma sonuçlarımızın fizyoterapi ve rehabilitasyon alanında değerlendirme ve tedaviye yönelik yapılacak olan ileriki çalışmalara ışık tutacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Aim of study is to examine the quality of life in individuals with Parkinson's Disease (PD) by disease level, functionality and grip strength. The study included 52 PD diagnosed individuals aged 42-80. To examine the quality of life the Parkinson's Disease Quality of Life Questionnaire (PDQ-39), to determine the disease level's the participants Movement Disorder Society-Unified Parkinson's Disease Rating Scale (MDS-UPDRS), to measure tremor amplitude surface electromyography (EMG) method and to evaluate upper extremity functionality Nine Hole Peg Test (NHPT), to evalouate grip and pinch strength dynamometer were used. Difference between groups with disease duration less than 5 years and patients with 5 years or more in MDS-UPDRS, grip and pinch strength, PDQ-39, resting tremor scores weren't significant (p>0.05), but difference in right-hand postural tremor amplitude was significant (p≤0.05). Tremor amplitude was significant with daily living activities, emotional well-being, stigma, social support, and communication sub-parameters PDQ-39 (p≤0.05). MDS-UPRDS was completely related except for the social support (p≤0.05). The relationship between grip and pinch strength and PDQ-39's sub-parameters, except communication and physical discomfort, was significant (p≤0.05). The relationship between NHPT and PDQ-39's parameters, except social support and physical discomfort, was significant (p≤0.05). Tremor amplitude had significant relationship with other parts of MDS-UPDRS, except for motor problems(p≤0.05). It was concluded that tremor and upper extremity functionality, including fine dexterity and grip strength, should be addressed from an early stage in approaches that focus on increasing both the participation in activities' daily living and the quality of life of individuals with PD. It is thought that our study results, which determined that quality of life in individuals with PD is related to tremor amplitude, disease severity, and functionality including grip strength, as well as fine dexterity, are thought to shed light on future studies on physiotherapy and rehabilitation evaluation and treatment.