Esansiyel tremor olgularında işeme fonksiyonlarının değerlendirilmesi
Evaluating of voiding functions in essential tremor patients
  1. Tez No: 281121
  2. Yazar: ASUMAN SEDA BAYRAM
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HAKAN KALEAĞASI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroloji, Neurology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Esansiyel tremor (ET) kronik, progresif seyirli, postüral ve aksiyon tremorunun görüldügü yaygın bir hastalıktır. Postmortem araştırmalarda ET olgularında Parkinson Hastalığı (PH) için tipik olan Lewy cisimciği patolojisi beyinsapı yapılarında %25 oranında gösterilmiştir. PH'de ürolojik disfonksiyon varlığı ve ET ile PH arasındaki ilişki bilinmektedir. Bu çalışmanın amacı ET hastalarındaki olası ürolojik disfonksiyonun tanımlanmasıdır.Bu çalışmaya WHIGET tanı kriterlerine göre ET tanısı konulan 95 hasta ve 93 sağlıklı kontrol olmak üzere toplam 188 olgu dahil edildi. Olguların tümüne rutin nörolojik ve ürolojik muayene yapıldı. Tüm olgulara Türkçe SEAPI İnkontinans Yaşam Kalitesi Skorlaması Formu, Aşırı Aktif Mesane Sorgu Formu (AAM-SF) ve ICIQ-SF formu, tüm erkek bireylere ise ek olarak Uluslararası Prostat Sağlığı Değerlendirme Formu (IPSS) dolduruldu. Olguların hepsine üroflowmetrik inceleme ve üriner sistem ultrasonografisi yapıldı. Veri formuna kaydedilen sonuçlar SPSS v.11.5 paket programı ile istatistiksel olarak analiz edildi.Hasta grubunun 42'si (%44,2), kontrol grubunun ise 41'i (%44,1) kadın idi. ET ve kontrol grubu arasında yaş ortalamaları açısından anlamlı fark gözlenmedi (sırasıyla 58,23 ±15,53 yıl, 59,35 ±14,66 yıl, p=0,611). ET olgularında kontrollere oranla cinsiyet, hastalık şiddeti ile hastalık ve tedavi süresinden bağımsız olarak idrar kaçırma sıklığı ve idrar kaçırma miktarının arttığı saptandı.
Özet (Çeviri)
Essential tremor (ET) is a common chronic progressive disease, characterized with postural and action tremor. In postmortem investigations of ET cases, Lewy body pathology, which is typical for Parkinson Disease (PD), has been found to be %25 in brainstem. The presence of urological dysfunction in PD and the relation between ET and PD are known. The aim of this investigation is to determine potential urological dysfunction in ET patients.Ninety five patients who were diagnosed as ET according to WHIGET criteria and 93 healthy control cases, totally 188 were investigated in this study. Neurological and urological examinations are performed for all cases. For all participiants Turkish SEAPI Incontinence Quality of Life Scoring Form, Overactive Bladder Query form (AAM-SF) and International Consultation on Incontinence Questionnaire Short Form ( ICIQ-SF formu) and additionaly, International Prostate Symptom Score Forms (IPSS ) for male patients were fulfilled. Uroflowmetric examination and urinary system ultrasonography examinations were performed for all cases. Data was statistically analyzed with SPSS v.11.5 package program.Forty two of ET patients (%44.2) and 41 of control cases (%44.1) were female. No statistically significant difference was determined between ET patients and control cases in terms of average age (respectively, 58.23 ±15.53 years, 59.35 ±14.66 years, p=0.611).