Genç futbol oyuncularında tekrarlı sprint yeteneği ve ivmelenme arasındaki ilişki
The relationship between repeated sprint abi-lity andacceleration in young soccer players
- Tez No: 684824
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ERDAL ARI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ordu Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Amaç: Bu araştırmanın amacı, genç futbol oyuncularında anaerobik gücün ivmelenme performansı üzerindeki etkisinin incelenmesidir. Gereç ve Yöntem: Araştırma, Giresun ilinde profesyonel ligde mücadele eden bir futbol takımının U19 kategorisinde oynayan 27 genç erkek futbol oyuncusu (n=27, yaş=18,12±0,89 yıl, boy uzunluğu=178,20±6,04 cm, vücut ağırlığı=71,28±6,71 kg) üzerinde uygulanmıştır. Oyunculara 12x20 m. sprint testi, RAST (6x35 m.) testi, 40 m. sprint testi uygulandı. Tekrarlı sprint testlerindeki anaerobik güç parametreleri (minimum, ortalama ve zirve güç, yorgunluk indeksi, performans düşüş yüzdesi, ortalama ve maksimum koşu hızı, ortalama ve toplam sprint süresi) ve 40 m. sprint testindeki koşu hızı ve süresi, ivme parametreleri belirlendi. Tüm veriler SPSS istatistik paket programı (SPSS 21.0, SPSS Inc., Chicago, USA) ile analiz edilmiştir. 40 m. sprint testi parametrelerinin tekrarlı sprint testi parametreleri üzerindeki etkisi doğrusal regresyon analiziyle belirlenmiştir. Benzer şekilde testlerin parametreleri arasındaki ilişkiler Pearson korelasyon katsayısıyla incelendi.
Özet (Çeviri)
Aim: the aim of this study was to examine effect on acceleration performance of anaerobic power in young soccer players. Material and Method: The research was performed on twenty-seven young male soccer players playing in U-19 category of a soccer team competing in professional league in Giresun Province (n=27, age=18,12±0,89 years, height=178,20±6,04 cm, weight=71,28±6,71 kg ). The 12x20 m., RAST (6x35 m.) repeated sprint and 40 m. sprint tests were performed to players. The anaerobic power parameters in repeated sprint tests (minimum, mean and peak power, fatigue index, performance decrease percent, mean and maximum running speed, mean and total sprint duration) and running speed and duration, acceleration parameters in 40 m. sprint test were determined. All data was analyzed by SPSS statistic package program (SPSS 21.0, SPSS Inc. Chicago, USA). The effect on repeated sprint parameters of 40 m. sprint test parameters was determined by linear regression analysis. Similarly, the relationships between test parameters were examined by Pearson correlation coefficient.