Aile hekimliği polikliniği ve tütün bağımlılığı tedavi polikliniğine başvuran hastaların üçüncü el sigara dumanı hakkında bilgi, tutum ve davranışı
Knowledge, attitude and behavior of patients applying to family medicine outpatient clinic and tobacco addiction treatment outpatient clinic about thirdhand smoke
  1. Tez No: 684838
  2. Yazar: MURAT ORKUN YÜCEL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TİJEN ŞENGEZER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Keçiören Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı bireylerin üçüncü el sigara dumanı hakkında bilgi, yasaklarla ilgili tutum, genel tutum ve davranış farkının, Tütün Bağımlılığı Tedavi Polikliniği'ne başvurma durumu ve sigara kullanım durumu ile ilişkisini araştırmaktır. Gereç ve Yöntem: Bu çalışma, Ankara Keçiören Eğitim Araştırma Hastanesi'nin Yükseltepe Semt Polikliniği bünyesinde bulunan; Tütün Bağımlığı Tedavi Polikliniği ve Aile Hekimliği Polikliniği örnekleminde 01.06.2020-15.07.2020 tarihleri arasında gerçekleştirilmiş kesitsel bir çalışmadır. Üçüncü el sigara dumanı hakkında bilgi, yasaklarla ilgili tutum, genel tutum ve davranışı ölçmek için anketler oluşturulmuştur. Hastalar üç gruba ayrılarak; birinci grupta Tütün Bağımlılığı Tedavi Polikliniği'ne ilk kez başvuran 72 birey, ikinci grupta Aile Hekimliği Polikliniği'ne başvuru yapan sigara kullanıcısı olduğu hâlde Tütün Bağımlılığı Tedavi Polikliniğine başvurmamış 72 birey, üçüncü grupta ise Aile Hekimliği Polikliniği'ne başvuru yapan sigara kullanmayan 72 birey çalışmaya alınmıştır. Toplam 216 bireye anketler yüz yüze görüşülerek uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study is to investigate the relationship between individuals' difference of knowledge, attitudes to prohibitions, general attitude and behavior about third-hand smoke, their application to the Tobacco Addiction Treatment Outpatient Clinic and their smoking status. Material and Method: This study was carried out in the Yükseltepe District Polyclinic of Ankara Keçiören Training and Research Hospital; It is a cross-sectional study conducted between 01.06.2020 and 15.07.2020 in the sample of Tobacco Addiction Treatment Outpatient Clinic and Family Medicine Outpatient Clinic. Questionnaires were developed to measure knowledge, attitudes to prohibitions, general attitudes and behavior about third-hand smoke. The patients were divided into three groups; 72 individuals who applied first time to the Tobacco Addiction Treatment Outpatient Clinic in the first group, 72 individuals who applied to the Family Medicine Outpatient Clinic but did not apply to the Tobacco Addiction Treatment Outpatient Clinic althougt they was smokers in the second group, and 72 non-smokers who applied to the Family Medicine Outpatient Clinic in the third group were included in the study. Questionnaires were administered to a total of 216 individuals through face-to-face interviews.