Aile içi iletişim ve aidiyet duygusu ile spora yönelik tutum ilişkisinin incelenmesi
Investigation of the relationship between attitude towards sports, family communication and commitment
- Tez No: 684840
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HALİL EVREN ŞENTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Spor, Education and Training, Sports
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu araştırmanın amacı, ortaöğretim kurumlarında öğrenimlerine devam eden ergenlerin, aile içi iletişimleri ve ailelerine olan aidiyetlerinin spora yönelik tutumları ile ilişkilerinin incelenmesidir. Araştırma, sosyo-ekonomik seviyesi çok da yüksek olmayan bir Anadolu ilimizin yaklaşık 12000 nüfuslu bir ilçesindeki ortaöğretim kurumlarında gerçekleştirilmiştir. Araştırmaya, veri toplanması planlanan okullarda öğrenim görmekte olan 301 öğrencinin tamamı katılmıştır. Araştırmanın çalışma evrenine dahil olan öğrencilerden 18 tanesine ulaşılamamış, 76 tanesi çalışmaya gönüllü olmak istememiş, 21 tanesinden sağlıklı veri alınamamış, 186 öğrenciden ise işlenebilecek sağlıklı veriler elde edilmiş ve 186 sayısı çalışmanın örneklem büyüklüğü olarak kaydedilmiştir. Araştırmada Aile Değerlendirme Ölçeği (Bulut, 1990), Aile Aidiyet Ölçeği (Mavili ve diğ., 2014) ve Spora Yönelik Tutum Ölçeği (Şentürk, 2015) ile kişisel bilgi formu kullanılmıştır. Pandemi süreci nedeniyle büyük bir kısmı elektronik anket ile toplanan verilerin önce güvenirlik, ardından normallik testleri yapılmış, ortaya çıkan sonuçlara parametrik testlerden ilişki (korelasyon) ve karşılaştırma (bağımsız örneklemler t-testi, ANOVA) analizleri yapılmıştır. Bu analizlerde SPSS (Statistical Package for the Social Sciences) 22.0 yazılım programı kullanılmıştır. Araştırmanın ana problem cümlesine cevaben, ortaöğretim kurumlarında öğrenimlerine devam eden ergenlerin, aile içi iletişimlerinin günlük zorunlu fiziksel aktivite sıklıkları ile olumlu ilişkiler gösterdiği, ailelerine olan aidiyetleri fiziksel aktivite ve spora yönelik tutumları arasında anlamlı ilişkiler bulunmadığı, spora yönelik tutumların ise aile içi problem çözebilme ve ailenin genel işlevlerini yerine getirme becerileri ile olumlu ilişkiler barındırdığı tespit edilmiştir. Özellikle ailedeki çocuk sayısının artışının, çocukların spora yönelik tutumlarını ciddi derecede artırdığı tespit edilmiştir. Çalışmanın sonuçlarının ailelerin spora ve fiziksel aktiviteye bakış açılarına olumlu katkılar sağlaması beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to examine the relationships between the family communication and belonging to their families and their attitudes towards sports of adolescents who continue their education in secondary education institutions. The research was carried out in secondary education institutions in a town with a population of approximately 12000 in an Anatolian province with a low socio-economic level. All 301 students studying in schools where data collection is planned participated in the research. Eighteen of the students included in the study universe of the research could not be reached, 76 of them did not want to volunteer to work, healthy data could not be obtained from 21 of them, healthy data that could be processed were obtained from 186 students. Family Evaluation Scale (Bulut, 1990), Family Commitment Scale (Mavili et al., 2014) and Attitude towards Sports Scale (Şentürk, 2015) and personal information form were used in the study. Due to the pandemic process, most of the data was collected by electronic surveys. First, reliability and then normality tests of the obtained data were performed, and the results were analyzed by correlation (correlation) and comparison (independent samples t-test, ANOVA) analysis from parametric tests. SPSS 22.0 software program was used in these analyzes. In response to the main problem statement of the study, it was determined that the family communication of adolescents continuing their education in secondary education institutions showed positive relationships with the frequency of daily compulsory physical activity. It was determined that there was no significant relationship between the belonging of the adolescents to their families and their attitudes towards physical activity and sports. In addition, it has been determined that attitudes towards sports are in positive relations with the ability to solve problems within the family and to fulfill the general functions of the family. It has been determined that especially the increase in the number of children in the family significantly increases the attitudes of children towards sports. The results of the study are expected to contribute positively to the perspectives of families on sports and physical activity.