Turkish version of green eating survey: Validity and reliability
Çevreye duyarlı beslenme ölçeği'nin Türkçe geçerlilik ve güvenilirliği
  1. Tez No: 684844
  2. Yazar: MERVE CAMBAZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BİNNUR OKAN BAKIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Beslenme düzeni de dahil olmak üzere insan aktivitelerinin, iklim değişikliği üzerine önemli etkileri bulunmaktadır. Beslenmenin çevresel etkilerini içeren az sayıda ölçek bulunmaktadır. Bu çalışmada Green Eating Survey Türk dili ve kültürüne uyarlanmıştır. Ölçeğin Türkçe versiyonunun dil geçerliliği çeviri-geri çeviri yöntemiyle sağlanmıştır. Kapsam geçerliliği için uzman görüşü alınmıştır. Ölçek, Türkçeye çevrildikten ve kültürlerarası adaptasyon tamamlandıktan sonra 468 gönüllü lisans öğrencisine uygulanmıştır. Ölçeğin Türkçe versiyonunun güvenirliğinin değerlendirilmesi amacıyla; iç tutarlık katsayısı, test-tekrar test, paralel form yöntemleri kullanılmıştır. Gerçekleştirilen istatistiksel analizler sonucu ölçeğin Türk üniversite öğrencileri için geçerli ve güvenilir olduğu belirlenmiş ve böylece Türkiye'de sürdürülebilir beslenme alanında ilk ölçeklerden biri olarak uyarlanmıştır. Kadınların ve Beslenme ve Diyetetik Bölümü öğrencilerinin çevreye duyarlı beslenme konusunda daha çok bilgi sahibi olduğu ve sürdürülebilir besinleri daha çok tercih ettiği görülmüştür (p0,05). Üniversite öğrencilerine beslenmenin çevresel etkilerinin öğretilmesini hedefleyen müdahalelerin planlanması ve sürdürülebilir besinlerin tüketiminin sağlanması için erişilebilirliğin arttırılmasını hedefleyen politikaların geliştirilmesi önerilir. Gelecek araştırmalarda, Çevreye Duyarlı Beslenme ölçeği, Türk üniversite öğrencileri için uygun bir ölçüm aracıdır.
Özet (Çeviri)
Human activities, including diet patterns, have significant impact on climate change. There are limited scales that include environmental impact of nutrition. In this study, the Green Eating Survey was adapted to Turkish language and culture. Language validation of the Turkish version of the scale was ensured by the translation-back translation method. Professionals were consulted for content validity. Turkish translation of the scale and intercultural adaptation had been completed, the scale was applied to 468 volunteer undergraduate students. In order to evaluate the reliability of the Turkish version of the scale; internal consistency coefficient, test-retest, parallel form methods were applied. As a result of the statistical analyses, it has been proven that Green Eating Survey is a valid and reliable measurement tool for Turkish university students as one of the first scales in Turkey for sustainable nutrition. It was observed that women and the Nutrition and Dietetics students have more knowledge about environmentally conscious eating and prefer sustainable foods (p0.05). It is recommended to plan interventions aiming at teaching university students about the environmental impact of nutrition and develop policies aiming at increase accessibility in order to ensure the consumption of sustainable foods. In future research, the Green Eating Survey is suitable measurement for Turkish university students.