Sporda Yeşil Tüketim Ölçeğinin Türkçeye uyarlanması
Adaptation of the Green Consumption Scale in Sports into Turkish
  1. Tez No: 1017796
  2. Yazar: YASEMİN ÇİĞDEM ERGEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET GÜLÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Rekreasyon Ana Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı, Morán-Gámez ve arkadaşları tarafından geliştirilen Sporda Yeşil Tüketim Ölçeğinin Türk kültürüne uyarlanması ve sporcular üzerinde geçerlik ile güvenirlik özelliklerinin incelenmesidir. Araştırma metodolojik bir ölçek uyarlama çalışması olarak yürütülmüştür. Uyarlama sürecinde ölçek maddeleri Türkçeye çevrilmiş, uzman değerlendirmeleri doğrultusunda dilsel ve kapsam geçerliliği incelenmiş ve Türkçe form oluşturulmuştur. Pilot uygulama 54 sporcu ile yapılmıştır. Ana uygulamada toplam 704 sporcudan elde edilen veriler iki bağımsız örnekleme ayrılmış; birinci grupta (n=352) Açımlayıcı Faktör Analizi (AFA), ikinci grupta (n=352) Doğrulayıcı Faktör Analizi (DFA) uygulanmıştır. AFA sonucunda ölçeğin Türk sporcu örnekleminde 20 maddeden oluşan üç faktörlü bir yapı gösterdiği belirlenmiştir. Faktörler; Çevresel Farkındalık ve Yeşil Uygulamalar, Kaynak Verimliliği ve Yeşil Tesis Uygulamaları ile Geri Dönüşüm ve Atık Yönetimi olarak adlandırılmıştır. Üç faktörlü yapı toplam varyansın %56,388'ini açıklamıştır. Sonuç olarak, Sporda Yeşil Tüketim Ölçeğinin Türkçe formunun sporcuların çevresel sürdürülebilirlik ve yeşil tüketim algılarının değerlendirilmesinde kullanılabilecek geçerli ve güvenilir bir ölçme aracı olduğu sonucuna ulaşılmıştır
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to adapt the Green Consumption Scale in Sport, developed by Morán-Gámez et al., into Turkish and to examine its validity and reliability among athletes. The study was designed as a methodological scale adaptation research. During the adaptation process, translation procedures, expert evaluations, and language and content validity assessments were performed. The pilot study was conducted with 54 athletes. In the main application phase, data obtained from a total of 704 athletes were divided into two independent samples. Exploratory Factor Analysis (EFA) was performed with the first group (n=352), while Confirmatory Factor Analysis (CFA) was conducted with the second group (n=352).The EFA results revealed that the Turkish version of the scale consisted of a three-factor structure with 20 items. The factors were named Environmental Awareness and Green Practices, Resource Efficiency and Green Facility Practices, and Recycling and Waste Management. The three-factor structure explained 56.388% of the total variance. In conclusion, the Turkish version of the Green Consumption Scale in Sport was determined to be a valid and reliable measurement tool for evaluating athletes' perceptions of environmental sustainability and green consumption.