Spor Bilimleri Fakültesi öğrencilerinin girişimcilik ve liderlik düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examination of the relationship between entrepreneurship and leadership levels of students Faculty of Sports Sciences
  1. Tez No: 774588
  2. Yazar: ONUR SARI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM BÜLENT FİŞEKÇİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Spor Yöneticiliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu çalışmada; Spor bilimleri fakültesi öğrencilerinin girişimcilik ve liderlik düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmamızın evrenini ülke genelinde spor bilimleri fakülteleri oluştururken örneklem ise iç anadolu ve ege bölgesinde yer alan üniversitelerden randomize olarak belirlenen Kütahya Dumlupınar Üniversitesi, Selçuk Üniversitesi ve Karamanoğlu Mehmet Bey Üniversitesi spor bilimleri fakülteleri beden eğitimi ve spor öğretmenliği, antrenörlük eğitimi, spor yöneticiliği ve rekreasyon bölümlerinde öğrenim gören öğrencilerden oluşmaktadır. Katılımcılara ait sosyodemografik verilerin elde edilebilmesi için kişisel bilgi formu kullanılmış olup, Gençlik Liderlik Özelliklerinin ölçülmesi amacıyla Cansoy ve Turan (2016) tarafından geliştirilen“Gençlik Liderlik Özellikleri Ölçeği”, Girişimcilik özelliklerinin ölçülmesi amacıyla Yılmaz ve Sünbül (2009) tarafından geliştirilen“Üniversite Öğrencilerine Yönelik Girişimcilik Ölçeği”kullanılmıştır. Veriler t-testi, tek yönlü varyans analizi (ANOVA), Çoklu Regresyon Analizi ve Spearman's rho korelasyon testi ile analiz edilmiştir. Analizde öncelikle normallik testi yapılmış, bu testle basıklık-çarpıklık değerleri kontrol edilmiştir. Elde edilen değerler sonucunda normal dağılım olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this case; The values of examining the relationship between entrepreneurship and management level of sports sciences faculty students. While the universe of our research consists of sports sciences faculties throughout the country. The sample is Kütahya Dumlupınar University, Selçuk University and Karamanoğlu Mehmet Bey University sports sciences faculties physical education and sports teaching, coaching education, sports management and recreation departments determined randomly from universities located in Central Anatolia and Aegean Region. consists of students. In order to obtain socio-demographic data of the participants, a personal information formula was used, the purpose of measuring youth leadership traits was“Youth Leadership Characteristics Scale”developed by Cansoy and Turan (2016) was used to measure youth leadership traits, and“Entrepreneurship Scale for University Students”developed by Yılmaz and Sünbül (2009) to measure entrepreneurship features.Data were analyzed with t-test, one-way analysis of variance (ANOVA), multiple regression analysis and spearman's rho correlation test. In the analysis, first of all, the normality test was performed, and the kurtosis-skewness values were checked with this test. The result of the obtained values was determined to be a normal distribution.