Minivida destekli farklı iki kanın distalizasyon yönteminin etkilerinin üç boyutlu model çakıştırma yöntemi ile karşılaştırılması
Three dimensional superimposition assessment of miniscrew supported two different canine retractiontechnique
  1. Tez No: 684862
  2. Yazar: ŞUAYIP AKIN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HASAN CAMCI
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyonkarahisar Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ortodonti Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu split mouth çalışmanın amacı bir tarafta power arm ile diğer tarafta direkt braket kullanılark uygulanan kanin distalizasyonunun mekanizmalarını hız, rotasyon, devrilme ve ankraj kaybı açısından karşılaştırılmasıdır. Çalışmaya premolar çekimli tedavi ihtiyacı olan 36 birey (ortalama yaş 16.94 ± 3.23) dahil edilmiştir. Mini vida ankraj ünitesi olarak kullanılmış ve bir tarafta direnç merkezine uzatılan power arm üzerinden diğer tarafta direkt braket üzerinden 150 gr distalizasyon kuvveti uygulanmıştır. Randomizasyon tedavi başında kapalı zarflar içine sağ sol yazılıp hastaya seçtirilerek gerçekleştirilmiştir. Hastalardan tedavi başında(T0), birinci ayda(T1), ikinci ayda(T2) ve üçüncü ayda(T3) üç boyutlu ağız içi tarayıcı ile dijital üst çene modelleri elde edilmiştir. Taramalardan önce ark teli çıkarılmış ve kanin dişlerin devrilme miktarının hesaplanabilmesi için vertikal slotlara rehber bükümler yerleştirilmiştir. Her hastanın aylık görüntüleri local best fit yöntemi ile ruga bölgesi üzerinde çakıştırılmıştır. Bu çakıştırmalarda distalizasyon hızı, rotasyon, devrilme ve ankraj kaybı Geomagic Control X yazılımında ölçülmüştür. Direkt retraksiyon tarafından distalizasyon hızı power arm kullanılan tarafa göre daha yüksek bulunmuştur (sırasıyla 2.09 ve 1.57, P = .002). iki teknik arasında rotasyon, devrilme ve ankraj kaybı açısından bir fark görülmemiştir. Distalizasyon hızı ve yaş arasından negatif korelasyon bulunmuştur. Ancak bu korelasyon istatiksel olarak anlamlı değildir. Her iki retraksiyon tekniğinden cinsiyet açısından bir fark bulunmamıştır. Ortodontistler açısından etkinliği ve uygulama kolaylığı, hastalar açısından kullanım kolaylığı düşünüldüğünde direkt retraksiyon tekniği tercih sebebidir.
Özet (Çeviri)
The aim of this split-mouth study was to compare power arm sliding (PAS) and direct sliding (DS) canine retraction mechanics in terms of speed, rotation, angulation, and anchorage loss. Thirty-six (20 females, 16 males; mean age, 16.94 ± 3.23) Class II Division 1 patients requiring upper first premolar extraction were included in the study. The mini-screws were used as anchorage units and a retraction force of 150 gr was applied from the power arm on one side and from the bracket on opposide side by using elastomeric chains. Randomization was achieved by block randomization with a 1:1 allocation ratio to either right or left with allocations concealed in opaque, sealed envelopes. Digital models were acquired using an intraoral scanner at the beginning of retraction (T0), first month (T1), second month (T2), and third month (T3). Before the scans, the archwire was removed and the custom metal jigs were inserted into the vertical slot of the canine brackets to evaluate the canine angulation. The digital models of each patient were superimposed with the local best-fit algorithm separately and the retraction rate, angulation, rotation, and anchorage loss were measured. The digital measurements were performed using Geomagic Control X software. The DS technique's total retraction rate was higher than the PAS technique (2.09 and 1.57, respectively, P=.002). There was, however, no significant difference between the two techniques in terms of angulation, rotation, and anchorage loss. The negative correlation observed between retraction rate and age, but it was not statistically significant. No significant difference was seen between the retraction rate of female and male participants in both retraction techniques. For both orthodontists and patients, the DS technique is simpler and more convenient so that can be a preferential method for canine retraction