Psikiyatri hastalarında Konfor Ölçeği'nin Türkçe'ye uyarlanması
Adaptation of the Comfort Scale for psychiatric patients to turkish
- Tez No: 684869
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SERPİL TÜRKLEŞ, DOÇ. DR. HÜSEYİN SELVİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
Bu araştırma; 2007 yılında Apostolo ve arkadaşları tarafından geliştirilen“Psikiyatri Hastalarından Konfor Ölçeği”ni Türkçe'ye ve Türk kültürüne uyarlamak amacıyla gerçekleştirilen bir ölçek uyarlama çalışmasıdır. Araştırma psikiyatri alanında yataklı hizmet veren Mersin Üniversitesi Hastanesi, Mersin Şehir Eğitim ve Araştırma Hastanesi ve Dr. Ekrem Tok Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Hastanelerinin psikiyatri kliniklerinde yapılmıştır. Araştırmanın evrenini Şubat 2020-Mart 2021 tarihleri arasında Mersin ve Adana illerindeki toplam 3 hastanenin psikiyatri kliniklerinde yatmakta olan 303 hasta oluşturmuştur. Hastaların yaş aralığı 18-72 ve yaş ortalaması 36,39±11,95'dır. Hastalar ortalama 18,66±12,28 gündür psikiyatri kliniğinde yatmaktadırlar. Katılımcıların %54,45'i erkek, %40,3'ü evli, %59,7'si bekâr ve %35,6'sı ilköğretim mezunudur. Hastaların %40,6'sının gelir getiren bir işi olduğu, %71,3'nün sağlık güvencesinin olduğu, %68'nin ise daha önceden bir psikiyatri kliğinde yatmış olduğu belirlenmiştir. Hastaların %65,35'i Dr. Ekrem Tok Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Hastanesi'nde yatmaktadır. Ölçeğin uzmanlar arası basit uyum katsayısı 0.90 olarak bulunmuştur. PHKÖ toplamı için cronbach alfa katsayısı 0.89, alt boyutlardan üstünlük 0.86, rahatlama 0.85 ve ferahlama 0.77 bulunmuştur. Çalışmamızda ölçek boyutlarının iç tutarlılık değerleri genel olarak yüksek derecede güvenilir bulunmuştur (0,800.05). Bu sonuçlar doğrultusunda psikiyatri kliniğinde yatan hastaların algıladıkları konfor düzeyini ölçen PHKÖ'nün, cronbach alfa değerlerine göre güvenilir bir ölçüm aracı olduğu bulunmuştur. DFA sonucunda hesaplanan uyum indekslerine göre genel olarak bakıldığında, PHKÖ'nün yapısının hedef kültürde kabul edilebilir düzeyde doğrulandığını söylemek mümkün değildir. PHKÖ'nün Türkçe'de ve Türk kültüründe geçerli bir ölçüm aracı olmadığı belirlenmiştir. Türkçe ve Türk kültürüne uygun Psikiyatri Hastaları için Konfor Ölçeği geliştirilmesi, Türkiye'de Psikiyatri Hastalarında Konfor Ölçeği'nin araştırmacılar tarafından farklı bölgelerde, farklı gruplarda ve daha büyük örneklem gruplarında çalışılarak güvenirlik ve geçerlik analizlerinin yapılması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
This research; It is a scale adaptation study carried out to adapt the“Comfort Scale for Psychiatric Patients”developed by Apostolo et al. in 2007 into Turkish and Turkish culture. Mersin University Hospital, Mersin City Training and Research Hospital and Dr. It was conducted in the psychiatry clinics of Ekrem Tok Mental Health and Diseases Hospitals. The population of the study consisted of 303 patients hospitalized in the psychiatry clinics of 3 hospitals in Mersin and Adana between February 2020 and March 2021. The age range of the patients was 18-72 and the mean age was 36.39±11.95. The patients were hospitalized in the psychiatry clinic for an average of 18.66±12.28 days. 54.45% of the participants are male, 40.3% are married, 59.7% are single and 35.6% are primary school graduates. It was determined that 40.6% of the patients had an income generating job, 71.3% had health insurance, and 68% had previously served in a psychiatry clinic. 65.35% of the patients are Dr. He is hospitalized in Ekrem Tok Mental Health and Diseases Hospital. The inter-expert simple agreement coefficient of the scale was found to be 0.90. Cronbach's alpha coefficient for the total PHKS was 0.89, superiority was 0.86, relief 0.85, and relief 0.77 for sub-dimensions. In our study, the internal consistency values of the scale dimensions were found to be highly reliable in general (0.800.05). In line with these results, it was found that PICS, which measures the perceived comfort level of patients in the psychiatry clinic, is a reliable measurement tool according to cronbach's alpha values. When viewed in general according to the fit indices calculated as a result of CFA, it is not possible to say that the structure of the PICS is acceptable at an acceptable level in the target culture. It has been determined that PICS is not a valid measurement tool in Turkish and Turkish culture. It is recommended that the Comfort Scale for Psychiatric Patients be developed in accordance with Turkish and Turkish culture, and the reliability and validity analyzes of the Comfort Scale for Psychiatric Patients in Turkey should be studied by researchers in different regions, different groups and larger sample groups.