Prevalence of temporomandibular disorders and its relationship with psychological states, sleep quality, and oral health-related life quality in fibromyalgia patients
Fibromiyalji hastalarında temporomandibular bozuklukların yaygınlığı ve fibromiyaljinin psikolojik durumlar, uyku kalitesi ve ağız sağlığına ilişkin yaşam kalitesi ile ilişkisi
  1. Tez No: 684883
  2. Yazar: GÖZDE SARAK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BURCU BAL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Bu çalışmanın amacı, fibromiyalji (FM) hastalarında temporomandibular rahatsızlıkların (TMR) görülme sıklığını belirlemek ve bu rahatsızlıkların uyku kalitesi, ağız sağlığı ile ilişkili yaşam kalitesi ve psikolojik durumlar ile ilişkisini belirlemektir. Bu çalışmaya Amerikan Romatoloji Derneği (ACR) kriterlerine göre FM tanısı konmuş 41 kadın ve FM tanısı konmayan 41 sağlıklı kadın dahil edildi. Katılımcılar FM tanısı için bir romatolog ve TMR ve bruksizm tanısı için bir diş hekimi tarafından muayene edildi. TMR tanısı için Temporomandibular Rahatsızlıklar için Tanı Kriterleri (TMR/TK) kullanıldı. Uyku kalitesi Pittsburgh Uyku Kalitesi İndeksi (PUKİ) ile, ağız sağlığı ile ilişkili yaşam kalitesi Ağız Sağlığı Etki Ölçeği (OHIP-14) ile ve psikolojik durum Psikolojik Belirti Tarama Testi (SCL-90-R) ile değerlendirildi. TMR ve bruksizmin, vaka grubunda (%75.6 ve %68.3 sırasıyla) kontrol grubundan (%46.3 ve %29.3 sırasıyla) daha sık görüldüğü tespit edildi. Vaka grubunda kötü uyku kalitesi görülme oranı (%43.9) kontrol grubunda kötü uyku kalitesi görülme oranından (%7.3) istatistiksel olarak anlamlı düzeyde yüksektir. Vaka grubunda kontrol grubuna göre somatizasyon, anksiyete, obsesif kompülsiyon, depresyon, psikotizm, paranoid düşünce, düşmanlık belirtileri istatistiksel olarak anlamlı düzeyde yüksektir. Vaka grubuna benzer şekilde, TMR'li hastalarda kötü uyku kalitesi görülme oranı (%32.0) TMR görülmeyen hastalarda kötü uyku kalitesi görülme oranından (%15.6) istatistiksel olarak anlamlı düzeyde yüksektir. Buna ek olarak, TMR görülen katılımcılarda depresyon belirtisi TMR görülmeyen katılımcılardan istatistiksel olarak anlamlı düzeyde yüksektir. Sonuç olarak, çalışmamızda FM görülen bireylerde daha sık TMR ve bruksizm görüldüğü tespit edilirken, FM ve TMR görülen bireylerde uyku kalitesi ve ağız sağlığı ile ilişkili yaşam kalitesi kötü olarak tespit edildi. Bu rahatsızlıklar ve genel psikopatolojik durum arasında da negatif bir ilişki olduğu tespit edildi.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to determine the prevalence of temporomandibular disorders (TMDs) in patients with fibromyalgia (FM) and its association with sleep quality, oral health-related life quality, and psychological states. This case-control study included 41 women who were diagnosed with FM according to the American College of Rheumatology (ACR) criteria and 41 healthy women who were not diagnosed with FM. Participants were examined by a rheumatologist to diagnose FM and a dentist to diagnose TMD and bruxism. Diagnostic Criteria for Temporomandibular Disorders (DC/TMD) were used for the diagnosis of TMD. Sleep quality was assessed with the Pittsburgh Sleep Quality Index (PSQI), oral health-related quality of life was assessed with the Oral Health Impact Profile (OHIP-14), and psychological status was assessed with the Revised Symptom Checklist (SCL-90-R). TMD and bruxism were found more commonly in the case group (75.6% and 68.3%, respectively) than in the control group (46.3% and 29.3%, respectively). The rate of poor sleepers in the case group (43.9%) was significantly higher than the rate of poor sleepers in the control group (7.3%). In the case group, the patients showed significantly higher values in the symptom dimensions of somatization, anxiety, obsessive-compulsion, depression, psychoticism, paranoid ideation, hostility, and general severity index. Similar to the case group, the rate of poor sleepers in patients with TMD (32.0%) was significantly higher than the rate of poor sleepers in patients without TMD (15.6%). In addition, participants with TMD had significantly higher symptoms of depression than participants without TMD. In conclusion, while TMD and bruxism were found to be more common in individuals with FM in our study, FM and TMD had negative impacts on sleep quality and oral health-related quality of life. It was determined that there was a negative relationship between these disorders and the general psychopathological state.