Arıtma çamuru uygulamalarının açıkta biber yetiştiriciliğinde kullanım olanakları ile bitki besin ve ağır metal içeriği üzerine etkileri
Opportunities of use treatment sludge applications in pepper growing and the effects on plant nutrition and heavy metal content
- Tez No: 684909
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZLEM ALTUNTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Malatya Turgut Özal Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Ülkemizde tarım yapılan topraklarda dünyanın birçok yerinde olduğu gibi organik madde miktarı düşüktür. Arıtma tesislerinde atık olarak çıkan ve bertarafı zor olan arıtma çamurunun, yüksek organik madde, N, P, K, Fe, Cu, Mn, Zn gibi makro ve mikro bitki besin maddelerini içermesi bakımından tarımda kullanımını son yıllarda ilgi gören araştırmalar arasındadır. Elbette, tarımda kullanılacak olan arıtma çamurunun stabil duruma getirilmiş, sağlık sorunu yaratmayacak özellikte olması gerekmektedir. Yapılmış çalışmalar, arıtma çamuru uygulamasının toprağın fiziksel, kimyasal ve biyolojik özelliklerini iyileştirdiğini göstermekte ve maliyetinin ucuz olması, bitkisel üretimde ticari gübrelerin yerine geçebilecek bir materyal olmasını da sağlamaktadır. Bu tez çalışması ile, Malatya Büyükşehir Belediyesi Atık Su Arıtma Tesisinden çıkan, anaerobik koşullarda stabilize edilmiş ve %15 ve % 75 kuruluğa getirilmiş granül haldeki, arıtma çamurunu biber yetiştiriciliğinde kullanım olanakları araştırılmıştır. Arıtma çamuru mineral içeriği yüksek olması yanında ağır metaller de içerdiğinden hem bitkide hem meyvede besin element ile ağır metal içeriği analiz edilmiştir. Ayrıca, açıkta biber yetiştiriciliğinde, üretici koşulları (kimyasal gübreleme) ve hiç gübre uygulanmayan parsellerle karşılaştırma yapılarak verim bakımından etkisi de belirlenmiştir. Bitkisel materyal olarak İstek F1 uzun dolmalık biberin kullanıldığı denemede1) % 75 kuruluk oranında arıtma çamuru 3 ton/ da, 2) % 15 kuruluk oranında arıtma çamuru 3 ton/ da, 3) % 75 kuruluk oranında arıtma çamuru 5 ton/ da, 4) % 15 kuruluk oranında arıtma çamuru 5 ton/ da, 5) Kimyasal gübre uygulaması ve6) Hiç gübre uygulanmayan kontrol parseli olmak üzere toplam 6 uygulama yapılmıştır. İki yıl üst üste tekrarlanan bu araştırmada; bitkilerde büyüme ve gelişmeye ilişkin ölçümler yapılmış, verim değerleri alınmış, yapraklarda besin element içeriği, meyvelerde ağır metal içerikleri analiz edilmiştir. Uygulamalar karşılaştırılarak arıtma çamurunun biber yetiştiriciliğinde kullanılabilme olanakları araştırılmıştır. ANAHTAR KELİMELER: Ağır metal, arıtma çamuru, besin element içeriği, Capsicum annum L., verim.
Özet (Çeviri)
As in many parts of the world, the amount of organic matter in agricultural lands in our country is low. The use of sewage sludge, which is difficult to dispose of as a waste in treatment plants, is among the researches that have attracted attention in agriculture in recent years, since it contains macro and micro plant nutrients such as high organic matter, N, P, K, Fe, Cu, Mn, Zn. Of course, the treatment sludge to be used in agriculture should be stabilized and not cause health problems. In this thesis, the possibilities of using the treatment sludge, which is stabilized in anaerobic conditions and brought to 15% and 75% dryness, from the Malatya Metropolitan Municipality Waste Water Treatment Plant, in the form of granules, in pepper cultivation were investigated. Since the sewage sludge has high mineral content as well as heavy metals, the nutrient and heavy metal content of both plants and fruits were analyzed. In addition, the effect in terms of yield was determined in open field pepper cultivation by comparing the producer conditions (chemical fertilization) and the plots where no fertilizer was applied. In the experiment where Istek F1 bell pepper was used as plant material 1) sewage sludge at 75% dryness rate of 3 tons/da, 2) sewage sludge at 15% dryness rate of 3 tons/ha, 3) sewage sludge at 75% dryness rate at 5 tons/da, 4) A total of 6 applications were made: 5 tons/ha of treatment sludge with a dryness of 15%, 5) Chemical fertilizer application, and 6) Control plot where no fertilizer was applied. In this study, which was repeated two years in a row; measurements were made regarding the growth and development of plants, yield values were taken, nutrient content in leaves and heavy metal contents in fruits were analyzed. By comparing the applications, the possibilities of using the treatment sludge in pepper cultivation were investigated. KEYWORDS: Heavy metal, sewage sludge, nutrient content, Capsicum annum L., yield.