Dosetaksel tedavisi alan yüksek hacimli denovo metastatik prostat kanserli hastalarda evreleme amaçlı çekilen GA-68 PSMA PET BT'den elde edilen metabolik verilerin, hastaların sağ kalımını öngörmedeki etkinliği
The effectiveness of metabolic data obtained from GA-68 PSMA PET CT in prediction of the survival of the patients with high volume denovo metastatic prostate cancer being treated with docetaxel
- Tez No: 684908
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SAVAŞ KARYAĞAR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Onkoloji, Radyoloji ve Nükleer Tıp, Oncology, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Prof. Dr. Cemil Taşcıoğlu Şehir Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Nükleer Tıp Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Nükleer Tıp Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
AMAÇ: Dosetaksel tedavisi alan denovo yüksek hacimli metastatik kastrasyon duyarlı prostat kanseri hastalarında evreleme aşamasında çekilen Ga-68 PSMA PET BT'den elde edilen metabolik ve volümetrik verilerin, hastaların sağ kalımını öngörmede kullanılıp kullanılamayacağını değerlendirmek. GEREÇ VE YÖNTEM: Evreleme amacıyla Ga-68 PSMA PET BT çekilmiş ve ADT + Dosetaksel tedavisi almış 42 denovo yüksek hacimli metastatik kastrasyon duyarlı prostat kanseri hastası çalışmaya dahil edildi. Hastaların patoloji verileri, tüm PSA ölçümleri, aldıkları tedaviler ve Ga-68 PSMA PET BT'den elde edilen veriler ile progresyonsuz ve genel sağ kalım süreleri arasındaki ilişkiler incelendi. Sürekli değişkenlerin ROC eğrileri üzerinden eşik değerler belirlendi ve Kaplan Meier eğrileri çizilerek değişkenlerin sağ kalım istatistikleri elde edildi. Log-rank testi ile yapılan univaryant analizde değişkenlerin alt grupları arasında sağ kalım açısından istatistiksek olarak anlamlı fark olup olmadığı değerlendirildi. İstatistiksel olarak anlamlı çıkan değişkenler Cox hazard ratio modeli ile multivaryant analize dahil edildi. BULGULAR: Yapılan multivaryant analizde PSMA-TV(primer) ve PSMA-TV(tüm vücut) değişkenlerinin genel sağ kalım açısından bağımsız negatif prediktörler olduğu gösterildi. PSMA-TV(primer)'de elde edilen 19.91 cc'lik eşik değer için HR 6.31, %95'lik CI: 1.01-39.18, p:0.048 olarak hesaplandı. PSMA-TV(tüm vücut) değişkeninde elde edilen 1226.5 cc'lik eşik değer için HR 58.62, %95'lik CI: 2.55-1344.43, p:0.011 olarak hesaplandı. Çalışmamızda SUVmax(tüm vücut) değişkeninin progresyonsuz sağ kalım açısından bağımsız ve negatif bir prediktör olduğu bulundu. Tespit edilen 17.74'lük eşik değer için HR 16.24, %95'lik CI: 1.18-22.76, p:0.37 olarak hesaplandı. SONUÇ: Ga-68 PSMA PET BT'den elde edilen metabolik ve volümetrik veriler denovo yüksek hacimli metastatik kastrasyon duyarlı prostat kanseri hastalarının sağ kalımını öngörmek için kullanılabilir. ADT + Dosetaksel tedavisi alan bu hasta grubunda PSMA-TV (tüm vücut) değeri yüksek olan hastaların belirgin kötü prognozlu olduğu gösterilmiştir. Bu durum, literatürdeki yüksek hacimli hastalık tanımlamasının bu grup için yetersiz kaldığını ve grubun içerdiği heterojenitenin gösterilmesinde Ga-68 PSMA PET BT'nin önemli rol üstlenebileceğini ortaya koymaktadır. ANAHTAR KELİMELER: Ga-68 PSMA PET BT, PSMA-TV, prostat kanseri, mCSPC, yüksek hacimli metastatik kastrasyon duyarlı prostat kanseri, sağ kalım
Özet (Çeviri)
AIM: To evaluate whether metabolic and volumetric data from Ga-68 PSMA PET CT performed during staging of denovo high-volume metastatic castration-sensitive prostate cancer patients who received docetaxel could be used to predict survival. MATERIALS AND METHODS: Forty-two denovo high-volume metastatic castration-sensitive prostate cancer patients, who received ADT + Docetaxel and underwent Ga-68 PSMA PET CT for staging, were included in the study. The association between patients' pathological data, all PSA measurements, treatments they received, and the data obtained from Ga-68 PSMA PET CT and progression-free and overall survival were examined. Threshold values were determined from the ROC curves of the continuous variables and survival statistics of the variables were obtained by plotting Kaplan Meier curves. In the univariant analysis performed with the log-rank test, it was evaluated whether the difference between subgroups of variables was statistically significant in terms of survival. Variables found statistically significant were included in the multivariate analysis with the Cox hazard ratio model. RESULTS: In the multivariate analysis, PSMA-TV (primer) and PSMA-TV (whole body) variables were shown to be independent negative predictors of overall survival. For the threshold value of 19.91 cc obtained for PSMA-TV (primer), HR was calculated as 6.31, 95% CI: 1.01-39.18, p: 0.048. For the threshold value of 1226.5 cc obtained for PSMA-TV(whole body) variable, HR was calculated as 58.62, 95% CI: 2.55-1344.43, p:0.011. In our study, SUVmax (whole body) variable was found to be an independent and negative predictor of progression-free survival. For the determined threshold value of 17.74, HR was calculated as 16.24, 95% CI: 1.18-22.76, p: 0.37. CONCLUSION: Metabolic and volumetric data obtained from Ga-68 PSMA PET CT can be used to predict survival in denovo high-volume metastatic castration-sensitive prostate cancer. Our results show that ADT + Docetaxel receiving patients with high PSMA-TV (whole body) values have a significantly worse prognosis. This situation reveals that the high-volume disease definition in the literature is insufficient for this group and that Ga-68 PSMA PET CT can play an important role in demonstrating the heterogeneity within the group. KEYWORDS: Ga-68 PSMA PET CT, PSMA-TV, prostate cancer, mCSPC, high volume metastatic castration-sensitive prostate cancer, survival